Nástrih uzdičky pod jazykom a hornou perou. Čo mi odporúčate, aby mi syn len nežužlal prsník?

Zodpovedané
22. júl 2020

Dobrý deň,

som mama mesačného chlapčeka, ktoré je moje tretie dieťatko. Prvé dve deti boli dojčené bez problémov. Synček sa vie síce pekne prisať, ale často zaspáva na prsníku a kojenie mi spôsobuje bolesť. Viem, že cíti potrebu blízkosti a vôbec by mi to nevadilo, ani z časového hľadiska, ale pokiaľ "žužle" len bradavku. Po niekoľkých minútach je to mimoriadne bolestivé.

Vtedy ho skúsim odstaviť a dám mu cumlík, čo zase spôsobuje ďalšie komplikácie pri dojčení.

Ako by ste mi poradili, aby som nemusela synčekovi brániť blízkosti, ale zároveň nedovoliť mu žužľať bradavku len tak?

Laktačná poradkyňa, ktorá vykonáva zákroky spojené s odstránením uzdičky pod jazykom aj pod hornou perou tvrdí, že bolesť spôsobuje trochu tuhá uzdička a chce ju prestrihnúť.

Nehrozia mu kvôli tomuto zákroku nejaké komplikácie v budúcnosti?

Napríklad rečová vada, problém s jedením, prílišné odkrytie hornej pery pri úsmeve alebo niečo podobné?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

osobne nie som priaznivcom strihania uzdičiek. V poslednej dobe ide o veľký trend. Ja vychádzam z predpokladu, že po stovky a tisíce rokov sa nič podobné bábätkám nerobilo a ako ľudstvo sme prežili v zdraví. Uzdička sa časom vďaka dojčeniu môže sama vytiahnuť, uvidíte časom.

Niekedy je potrebné prestrihnutie, a to napr. z logopedických dôvodov. Pre spokojné dojčenie z mojich skúseností nie je nijako zásadné.

Odporučila by som nosenie v šatke. Bábätko budete mať v náručí, bábätká s veľkou potrebou kontaktu šatku milujú a mamina má voľné ruky.

Zvlášť pri ďalších 2 deťoch si neviem predstaviť iné fungovanie.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová