Môžem užívať Ricinus, aby sa mi zvýšila tvorba mlieka?

Zodpovedané
12. dec 2022

Dobrý deň,

moju 9-týždňovú dcérku dojčím, ale chcela by som si doplniť zásoby materského mlieka do mrazničky.

Môžem užívať Ricinus a podobné prípravky, aby sa mi zvýšila tvorba mlieka?

Ďakujem

Dobrý deň,

doplnky užívať samozrejme môžete, ale nečakajte zázraky.

Dojčenie je predovšetkým záležitosťou kontaktu, ponuky a dopytu. Prirodzene sa vyvíja podľa potrieb bábätka. Prílišná stimulácia a nadbytok mlieka môže byť problémom.

Neviem prečo potrebujete tvoriť zásoby. Ak budete dojčiť na požiadanie, bude Vaše materské mlieko vždy stačiť a bude mať vždy také zloženie ako bábätko v danej chvíli potrebuje. Zloženie materského mlieka sa mení od dojčenia k dojčeniu podľa aktuálnych potrieb bábätka.

Pokiaľ plánujete napr. návrat do práce, alebo budete musieť od bábätka z iných dôvodov odchádzať, tak je skvelé, ak budete mať zásobu materského mlieka. Potom je veľmi dôležité predovšetkým to, akým spôsobom budete materské mlieko podávať. Najväčším problémom môže byť fľaštička, ktorá pri pravidelnom používaní môže spôsobiť predčasné odstavenie.

Ďalšie alternatívne spôsoby podania materského mlieka nájdete napr. na mamila. sk.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová