Môžem naštartovať laktáciu s tým, že by som iba odsávala a dieťaťu dávala piť z fľašky?

Zodpovedané
6. aug 2024

Dobrý deň,

od narodenia syna som dojčila a dokrmovala umelým mliekom z fľašky. Posledné 4 dni je syn už iba na umelom mlieku. V noci 1x mi ešte potiahne z prsníka, keď je troška tvrdší. Druhý prsník je stále mäkký, nenalieva sa vôbec. V podstate ani ten prvý sa už nenalieva. Mlieko sa mi nespúšťa už samo. Dojčila som cez klobúčiky.

Môžem ešte nejako naštartovať laktáciu s tým, že by som iba odsávala a dávala piť z fľašky?

Dá sa to vôbec odsávačkou udržať?

Je možné ešte v takomto štádiu laktáciu naštartovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ neviem aké je teraz bábätko staré. Rozbehnúť laktáciu je možné cca do 3 mesiacov, ale najlepšie v prvých týždňoch. Ideálny spôsob je dojčiť, dojčiť a dojčiť, maznať sa, dojčiť koža na kožu, byť s bábätkom 24/7. Telo a mozog skrátka musia pochopiť, že treba živiť narodené bábätko.

Neviem z akého dôvodu ste nemohli dojčiť úplne od začiatku. Odhadujem, že hlavným dôvodom boli klobúčiky. Začať môžete vždy a pokiaľ bábätko má snahu sa prisať, odporúčam dokrmovať cievkou priamo pri dojčení a postupne množstvo dokrmu znižovať s tým, ako sa laktácia navyšuje.

Odsávaním je možné tvorbu mlieka čiastočne stimulovať. Je pravda, že niektoré mamičky rozbehnú a udržia dostatočnú tvorbu aj odsávaním, ale ide skôr o výnimočné prípady. Väčšinou sa pri odsávaní postupne tvorba znižuje a treba potom prejsť na UM.
Pokiaľ je bábo stále novorodeniatko, odporúčam obrátiť sa na dobrú laktačnú poradkyňu a dohodnúť s ňou pre Vás prijateľný postup, že ako sa postupne rozdojčiť a zbaviť klobúčikov.

Nič nie je stratené.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová