Môžem kombinovať umelé a materské mlieko?

Zodpovedané
6. aug 2022

Dobrý deň,

doma mám 10-dňové bábätko, ktoré prospieva. Pár dni dozadu pri dojčení som mala pocit, že mu už moje mlieko nestačí. Synček bol stále počas dojčenia nespokojný.

Budil sa každých 30 minút a mňa už bradavky šialene boleli. Tak som mu na noc dala UM, po ktorom spal 3,5 hodiny. Počas noci som mu dala ešte dvakrát UM a pekne spinkal.

Na ďalší deň som mu začala od rána dávať svoje materské a to až do ďalšieho rána, kedy už bol zase celý čas nespokojný. Stále plakal. Za celý deň pospal spolu asi hodinu. Inak plakal. Stále som ho prikladala na prsníky a nezlepšovalo sa to. Tak som mu dala umelé mlieko. Rozhodla som sa, že ho odstavím.

Problém je, že prsníky sa mi stále nalievajú.

Môžem mu dávať umelé a aj materské mlieko?

Ako ho odstaviť úplne?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie som si istá otázkou - chcete vedieť ako odstaviť, alebo ako ďalej plne dojčiť?

To, čo popisujete je veľmi typické. Bábätko sa môže chcieť v prvých dňoch veľmi často dojčiť. A to aj po hodine. Podaním UM bohužiaľ dojde k tomu, že vaša laktácia sa nemôže úplne rozbehnúť a zabrzdí sa. To vedie opäť k nespokojnosti bábätka a potom opäť na podaniu UM.

Pokiaľ sa prsia stále nalievajú a vy chcete dojčiť, potom dojčite. Dojčite čo najčastejšie, veľa v noci, často striedajte prsia pri dojčení – aj niekoľkokrát za dojčenie), bradavky natierajte, bolesť časom prejde.

Ak ste sa rozhodli odstaviť, potom nedojčite. Pri naliatych prsiach odsávajte do úľavy - nie viac, prsia chlaďte. Tvorba mlieka sa postupne utlmí. Odsať pár kvapiek však môžete aj po veľa týždňoch. To je úplne normálne.

Kombinovať UM a materské môžete, spravidla to nevadí. Pokiaľ by malo bábo problémy s prdíkmi, môžu byť spojené s bielkovinou kravského mlieka v UM. Potom skúste UM označené ako HA.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová