Môže hladovka/pôst počas dojčenia negatívne ovplyvniť laktáciu?

Zodpovedané
21. apr 2023

Dobrý deň,

mám dlhoročný návyk pôstu/úplnej hladovky na 24 hodín vždy počas splnu. Pitný režim samozrejme dodržiavam. Teraz počas tehotenstva som pôst nedržala.

Onedlho sa mi narodí bábätko a ja by som ho chcela plne dojčiť.

Môžem sa vrátiť k občasným hladovkám?

Môže to negatívne ovplyvniť laktáciu?

Stravu mám inak veľmi pestrú a zdravú.

Dokázalo by teda telo tvoriť mlieko aj zo zásob?

Ďakujem

Dobrý deň,

všeobecne sa pôsty (či iné extrémne stravovacie spôsoby a diéty) počas dojčenia príliš neodporúčajú, najmä ak plne dojčíte (teda cca prvých 6 mesiacov).

Ak však poznáte svoje telo a pôsty Vám robia dobre, tak skúste.

Pôrod, dojčenie a materstvo dávajú telu zabrať. Počúvajte telo a podľa toho konajte. Vyskúšajte napríklad spočiatku len čiastočný polopôst a ďalej postupujte podľa Vašich pocitov. Možno Vám dá telo najavo, že hladovky nie sú to pravé. Možno budete mať pocity príjemné.

Rozhodne by som však začala až po šestonedelí. Dajte si čas a priestor si zvyknúť na svoje materstvo na svoje bábätko. Užite si toto skvelé a zázračné, aj keď veľmi náročné obdobie a užívajte každú šťastne unavenú minútu.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová