Mám začať používať odsávačku už pred pôrodom?

Zodpovedané
28. jan 2020

Dobrý deň,

som budúca druhorodička, no v dojčení mám veľa otáznikov.

Prvú dcérku sa mi nepodarilo úspešne dojčiť lebo som bola po plánovanej sekcii a takmer 2 dni po pôrode sme spolu neboli vôbec. Len mi ju prišli na 10 minút ukázať. Mne sa vôbec nenaliali prsníky, mlieka som mala minimálne.

Skúšali sme prisatie. Aj ťahala, ale či správne, to netuším. U nás v nemocnici v tomto nápomocní neboli a doma to isté. Trápila som sa aj ja a aj ona hladná. Tak sme skončili na UM.

Mala som aj odsávačku, aj vitamíny, senovku a benedikt. A nič.

Teraz mám pár dní do termínu a chcela by som sa pokúsiť znova to rozbehnúť.

Kedy mám začať s odsávačkou?

Mám ju používať už pred pôrodom?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

odsávačkou by som sa určite nestresovala. Úplne najdôležitejšie je včasné priloženie k prsníku (neviem, či budú opäť SK a pôjde to) a potom čo najintenzívnejší kontakt.

Dojčenie je vrodené, deti ho vedia. Musia si to všetko len ohmatať, vyskúšať, mať možnosť sa dojčiť. Akonáhle to pôjde, dojčite a prikladajte čo najviac.

Nechajte bábätko sa samo prisať, doma si urobte pelech a s bábätkom v ňom skúste tráviť maximum času a dajte mu možnosť byť s vami v kontakte - na tele, túliť sa, dojčiť sa.

Keby sa nedarilo, vyhľadajte už teraz dobrú LP, s ktorou sa dohodnete na schôdzke.

Moc držím palce a verím, že tentoraz sa to podarí.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová