Mám tvrdé prsia. Prestane sa mi tvoriť mlieko?

Zodpovedané
19. jan 2021

Dobrý deň,

skoro 10 mesačný syn už 3 dní mi mali nechce ťahať z mlieka. Snažím sa mu aj ponúkať a nahradila som mlieko kravským neriedeným. Keď som mu dávala 5 ml prevarenej vody, tak hnačkoval.

Zatiaľ má stolicu pevnú, asi si musí zvyknúť. Mám však naliate a boľavé prsia. Prsia sú tvrdé a nedokážem ich stlačiť.

Odíde mi mlieko same?

Prestane sa mi už mlieko tvoriť?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

otázka je prečo k odmietaniu dochádza? Ako často ste dojčila? Ako často v noci? Nenahrádzala ste dojčenie príkrmom?
Dôvodom môže byť napr. aj rast zúbkov (ten často býva i sprevádza hnačkou). Ak ešte nechcete odstaviť, ponúkajte ďalej čo najčastejšie, častý kontakt s bábätkom ,, nenúťte, ponúkajte v noci (odporúčam spoločné spanie).

V tomto veku môže neriedené kravské mlieko významne zaťažiť tráviaci trakt. Bielkovina kravského mlieka niekedy nebýva dobre tolerovaná. Neznášanlivosť sa prejavuje hlienom či krvou v stolici.

Ak by sa nepodarilo znovu začať dojčiť, odporúčam v tomto veku zaradiť UM podľa odporúčaného dávkovania. Predpokladám, že ešte nemáte zavedené všetky príkrmy - raňajky, 2x desiata, obed a večera. Príkrmy by mali byť ešte pomerne tekuté, najmä teraz skúste viac riediť. Ako tekutiny iba dojčenská voda.

Prsia pri naliatí nahrejte, rozmasírujte a odstriekajte či odsajte do úľavy. Potom schlaďte. Laktácie sa časom zníži a postupne vytratí.

Moc držím palce, aby sa dojčenie ešte podarilo vrátiť.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová