Mám pozitívny test na Covid-19. Je lepšie dať zastaviť laktáciu injekčne?

Zodpovedané
25. okt 2020

Dobrý deň,

chcela vy som poradiť ako odsávať mlieko pripadne znížiť jeho tvorbu. Pred troma dňami sa mi narodilo bábätko. Kvôli pozitívnemu testu na Covid-19 mi nebolo možné prisatie bábätka po pôrode a ani mi nedovolili ho po pôrode dojčiť. Mlieko som dva dni ani nemala, radili mi odstriekavať, ale žiadne mlieko sa mi netvorilo.

Po dvoch dňoch ma prepustili z nemocnice, bábätko v nemocnici ostalo kvôli žltačke. Nakoniec mu zistili problém zdvojené obličky. Preto ešte musí ostať v nemocnici niekoľko dni bezo mňa.

Cítim, že mlieko sa začína tvoriť, prsia začínajú byt bolestivé na dotyk, ale darí sa mi odsať len niekoľko kvapiek mlieka. Skúšam ručne i odsávačkou mlieka.

Veľmi sa bojím zápalu, aby som neskončila s teplotami. Chcela by som bábätko dojčiť, ale mám strach, že to už ani nepôjde.

Je lepšie dať zastaviť laktáciu injekčne?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tejto chvíli nevidím dôvod pre zastavenie laktácie. Covid je novinka a samozrejme neexistujú žiadne dlhodobé štúdie na túto tému, ale na druhú stranu už máme oficiálne odporúčania WHO a UNICEF ohľadom dojčenia a Covidu.

Nie je dokázané, že sa vírus prenáša v MM, je teda možné dojčiť, prípadne odsávať a kŕmiť bábätko materským mliekom. Existuje samozrejme možnosť prenosu vírusu kvapôčkami, preto sa dôrazne doporučuje dodržiavať zvýšenú hygienu a dojčiť v šatke, či respirátora.

Zápalu sa obávať nemusíte - v prípade, že ucítite naliate prsia a tlak, odsajte. Všeobecne sa odporúča až 3 - 4 hodiny cca 10 minút či dlhšie. Ak sa prsia nalejú v medziobdobí tak len tak dlho, kým tlak a naliatie nepoľaví, teda len do úľavy.

Je skvelé, že laktácie funguje, Vaše mlieko aj napriek pozitívny test je stále to najlepšie, čo môžete bábätku dať a rozhodne odporúčam až budete mať bábätko pri sebe dojčiť podľa vyššie uvedených pravidiel.

Oficiálne vyjadrenie Laktačná ligy tu: http://www.kojeni.cz/dokumenty/mohu-kojit-vyjad...

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová