Mám dojčiť 10-mesačné dieťa, keď podľa doktorky málo prospieva?

Zodpovedané
6. aug 2022

Dobrý deň,

mám 10-mesačného syna, ktorý bol od narodenia dojčený a aj stále je. Keď sa narodil, chvíľku som ho dokrmovala umelým mliekom popri mojom materskom, lebo bol stále hladný. Trvalo to ani nie mesiac.

Odvtedy som do 6. mesiaca dojčila a potom sme začali s príkrmami.

Synček sa cez deň už toľko nedojčí, nakoľko má aj inú stravu. Zje málo, ale uspávam ho vždy na prsníku, aj cez deň, aj v noci. Je veľmi "prsníkový typ" miluje sa dojčiť. Ja to mám tiež rada, všetko mi vyhovuje.

Kameň úrazu je to, že veľmi slabo priberá. Teraz mi za dva mesiace pribral cca 300 g, predtým 500 g a podobne. Pani doktorka mi káže dávať umelé mlieko. Dávam, nechce ho veľmi piť, fľašku dosť odmieta. Robím mu teda s takým mliekom kašičky, krémové polievky.

Posledný týždeň cítim, že sa mi prsia nenapĺňajú. Mám stále pocit, že sú prázdne. Keď si ich rukou stlačím, mlieko mi tečie, ale neviem či je ho dosť, či je výživné, či malého dosť v noci zasýti. Budí sa ako kedy, niekedy dvakrát, niekedy aj 5, ale to sa len "pricucne" a spinká ďalej.

Dá sa ešte navýšiť tvorba mlieka, alebo už postupne mizne?

Mám ho ešte vôbec dojčiť, keď podľa doktorky málo prospieva?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre konkrétne zhodnotenie mi chýbajú bližšie informácie – ako prospieval od narodenia, ako je na tom psychomotoricky. V 10. mesiacoch 150 g za mesiac nie je žiadna sláva, ale ak sa napr. viac rozhýbal, začal liezť, tak je to možné. Tiež záleží celkový stav dieťaťa, jeho rodiča.

Z toho, čo píšete vyvodzujem, že ste zvládli počiatočné problémy s dojčením. Potom ste bez problémov dojčili až do 6. mesiaca a začali s príkrmami. Tu treba podotknúť, že mamičky často robia tú chybu, že začnú miesto dojčenia dávať príkrm a potom sú počas dňa veľké pauzy medzi dojčením a klesá laktácia, dieťa sa potom odmieta dojčiť. Príkrmy by sa mali zavádzať tak, že stále dojčíte na požiadanie a len zaradíte v danú dobu (napr. na poludnie) obedový príkrm. Nehľadíte na zjedené množstvo, koľko zje, toľko zje. V 10. mesiacoch už môže dostávať obed, večeru, jednu desiatu. To úplne stačí. Môže byť zaradená takmer všetka zelenina aj ovocie (okrem silných alergénov v prípade rizikovej diagnózy). môžete pomaly začínať s mäsom, kyslými mliečnymi výrobkami. Môžu byť zavedené kaše. Tie sú pomerne výrazne kalorické, teda pre nárast váhy je možné vo vašom prípade odporučiť.

Dojčenie ako také je rozhodne stále vhodné. Je to taký neopakovateľný multivitamín, ktorý v lekárni nezoženiete. Je namiešaný presne pre Vaše mimi. Pocit prázdnych pŕs neznamená, že mimi nič nevysaje. Mlieko sa teraz tvorí už počas dojčenia a rozhodne to nie je hlavný zdroj výživy dieťaťa, aj keď stále veľmi podstatný zdroj.

Odporučila by som teda ďalej dojčiť na požiadanie, zavádzať ďalšie potraviny, prípadne kaše (mliečne aj bezmliečne), umelé mlieko ako riešenie nevidím.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová