Mám 5 dňové bábo začať na noc prikrmovať?

Zodpovedané
23. okt 2019

Dobrý deň,

moje bábätko má 5 dní a v nemocnici som mala slabú tvorbu mlieka. Robili mi aj skúšku dojčenia. Bábätko mi odvážili pred korením a po. Vzalo si odo mňa 20 ml, to som mu dala z oboch prsníkov po 10 minút.

Teraz sme doma a bábo je každú hodinu hore. To, že je bábo hladné som vedela, lebo hľadalo prsník. Nad ránom zaspalo a tak vydržalo spať cez 4 hodiny. Cez deň tiež pekne spalo, aj som mala pocit, že mám vyše mlieka. Už ide večer a zase to isté.

Je potrebné, aby som mu aspoň na noc dala slabý príkrm?

Mám ešte dvojročné dieťatko a pri ňom som mala tiež slabú tvorbu mlieka. Potom sa samo od seba mlieko stratilo po 5 mesiacoch. Vtedy som mala dosť zlé obdobie, takže tam za stratu mlieka možno bolo aj to. Cez deň sa častejšie kŕmilo a noc prespalo celú.

Je možné, že sa mi mlieko slabšie vytvára?

Všimla som si, že počas kojenia, keď jej už viac nič netečie, tak začne zurčať, alebo zaspí. Skúšala som si odstrekovať a všimla som si, že moc toho nejde.

Ďakujem

Dobrý deň,

z Vašej otázky vnímam veľa neistoty a mnoho nedorozumení. Rozhodne si nemyslím, že máte slabú tvorbu mlieka 5. deň po pôrode.

Mlieko sa začína tvoriť spravidla 3. deň, ale nie je výnimkou, že aj oveľa neskôr po pôrode. Tzv. "skúška dojčenia" je úplný výmysel.

Laktácia sa ešte len rozbieha a z váženia pred a po dojčení po dobu 2 x 10 minút sa nedá absolútne nič usudzovať. Rovnako aj z množstva odsatého mlieka. Ani strata mlieka po 5 mesiacoch u predchádzajúceho dieťaťa neznamená, že nemôžete bez problémov dojčiť mladšie dieťa.

Skôr však môže ísť o kombináciu krokov, ktoré viedli postupne k strate laktácie a k odstaveniu.

Dojčite koža na kožu v sacej polohe (pozri https://www.mamila.sk/, striedajte prsia pri každom dojčení aj niekoľkokrát. Dojčite tak často, ako bábätko chce a tak dlho, kým aktívne saje.

U novorodenca je úplne normálne, že sa chce dojčiť po hodine. Či prospieva poznáte podľa pocikaných plienok (minimálne 6 za 24 hodín) a samozrejme podľa váhového prírastku.

Možno by Vám v týchto dňoch mohla pomôcť návšteva dobrej laktačnej poradkyne.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová