Mám 2,5-mesačnú dcérku, ktorú nedokážem plne dojčiť. Môžu byť prekážkou prsné implantáty?

Zodpovedané
4. sep 2024

Dobrý deň,

mám 2,5-mesačnú dcérku, ktorú nedokážem plne dojčiť. Všetko som si naštudovala, mala som doma laktačnú poradkyňu. Z jej pohľadu bolo všetko v poriadlu. Brala som vitamíny, pila čaje, hroznovú šťavu, veľa jedla a pila.

Dcérku som prikladala každé 2 hodiny, aby sa tvorba mlieka zvýšila. Nič nepomohlo. Dokážem vyprodukovať za 5 hodín tak 180 ml mlieka, čo je málo. Mám malé prsné implantáty, ktoré sú však pod svalom a nemal by to byť problém.

Dá sa ešte nejako pomôcť tvorbe mlieka?

Dajú sa mliečne žľazy chirurgicky zväčšiť?

Pomôže odstránenie implantátov k priestoru na tvorbu mliečka?

Plánujeme ďalšie dieťa a rada by som urobila maximum.

Ďakujem

Dobrý deň,

prsné implantáty by vadiť nemali. Neviem, že ako ste zistili, že koľko vyprodukujete mlieka. Odsávaním a ani vážením to zistiť nejde. To je len veľmi nejasné číslo, ktoré nič nepovie. Pri odsávaní môžete odsať výrazne menej ako nadojčiť. Váženie pred a po dojčení je tiež veľmi nepresné.

Neodporúčam dojčiť v presných intervaloch. Dojčené deti sa majú dojčiť tak často a tak dlho ako chcú. Raz po hodine, inokedy po troch. Dojčiť sa majú tak dlho, kým aktívne sajú. Veľmi odporúčam pri dojčení často striedať prsia.

Nepíšete, ako dojčenie vyzerá, ako dlho bábätko saje, či je na prsníku pokojné a spokojné, alebo či na prsníku zaspáva a hnevá sa.

Na nakopnutie laktácie odporúčam prespať s bábätkom niekoľko nocí v jednej posteli a dojčiť v noci priebežne.

Ďalej predpokladám, že dokrmujete. Pokiaľ fľaštičkou, je to bohužiaľ pomalá cesta na odstavenie. K tomu dochádza najčastejšie medzi 3. a 4. mesiacom, takže teraz je ten najvyšší čas. Nič nie je stratené, ale ak chcete plne dojčiť, potom odporúčam zmeniť spôsob dokrmu, fľaštičku zahodiť a dokrmovať cievkou priamo pri dojčení. Postupne potom redukovať množstvo dokrmu a viac dojčiť. O pár týždňov dostanete k plnému dojčeniu. Návod s cievkou nájdete napr. na www.mamila.sk.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová