Mala by som 7-mesačné dieťa už začať dokrmovať umelým mliekom?

Zodpovedané
15. júl 2024

Dobrý deň,

dcérka má 7 mesiacov, 7 kg, stále ju dojčím. Má už zavedené aj príkrmy na desiatu (100 g) a obed v gramáži 150 - 200 g. Dojčím ju cca 7 - 8x do dňa, plienky má pocikané, v noci sa budí 1x.

V poslednom čase sa dojčí krátko, odťahuje sa. Keď jej však ponúknem prsník, hneď sa prisaje na chvíľu. Je mrzutá a plače. Ale počujem, že pije. Samozrejme, že doma už počúvam, že mám slabé mlieko, že potrebuje umelé.

Aký je Váš názor?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

už som sa bála, že tento rok nepadne zmienka o „slabom mlieku“. Nie je slabé mlieko! Vaše materské mlieko bude vždy to naj, čo bábo môže dostať.

Dojčíte na požiadanie, začínate s príkrmami. Netreba sa nikam ponáhľať. Vaše MM sa bude tvoriť tak, ako sa bábo bude dojčiť. Je možné, že teraz laktácia trochu klesla a MM už netečie tak, ako predtým. Bábätko sa o ňom musí viac snažiť – no a čo. Nech sa snaží. Možno sa bude trochu hnevať, ale život je boj 🙂.

Umelé mlieko do prirodzenej stravy človeka nepatrí. Pokiaľ z nejakého dôvodu MM nie je, potom ho môžeme nahradiť umelým. Vy mlieko máte a je určite dostatočne silné.

Odporúčam striedať prsia pri jednom dojčení, dojčiť stále na požiadanie a s príkrmami sa neponáhľať. Pokojne ďalší chod zaraďte až napríklad za mesiac. Postupne učte bábo normálne piť (nie sať) z náustka či hrnčeka.

A neodpustím si poznámku, že do Vášho dojčenia sa nemajú ostatní čo starať. Je to činnosť len a len Vaše a Vášho bábätka a ostatní o ňom nič nevedia. Ak chcú, nech pomáhajú, ale nekritizujú a neradia.

Bohužiaľ, na cudzie materstvo je každý odborník.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová