Do akého veku je prospešné dojčenie, keď 9-mesačnej dcérke nechutia príkrmy?

Zodpovedané
6. máj 2024

Dobrý deň,

už ste mi zo 2x poradili, tak si idem opäť po radu.

Dcérka je plne dojčená, čoskoro bude mať 9 mesiacov. Príkrmy som jej začala dávať ako polročnej. Materské mliečko miluje. Horšie sme na tom s tými príkrmami. Stále ako keby sme boli len na začiatku. Nie je to jedenie, je to skôr ochutnávanie v minimálnej podobe. Naša pani doktorka ma ukľudňuje tým, že pri niektorých dojčených deťoch to takto býva. Vraj jednoducho niektoré začnú papať reálne ako 15-mesačné.

Pri staršom dieťati som takéto niečo nezažila. Syn bol od pôrodnice predovšetkým na UM, mala som veľmi problematické dojčenie. Príkrmy miloval hneď od ukončeného 4. mesiaca. Mlieko mával len pred spánkom.

Čo sa týka váhy a rastu mojej dcérky, tam je všetko OK.

Raz som počula názor, že deti, ktoré sú vo veľkej miere dojčené celý prvý rok s príjmom minimálnych príkrmov, majú potom v živote nábeh na celiakiu.

Považujete toto tvrdenie za pravdivé?

Pani pediatrička v tom problém nevidí. Dcérku ponúkame, no je expertka a ani ústa nechce po pár lyžickách otvoriť. Viem, že materské mlieko je úžasný zdravý pokrm, no nemôže byť takto aj ochudobnená o ďalšie enzýmy a vitamíny?

A druhá otázka.

Môžem si ísť trošku občas zabehať?

Nebude to mať za následok stratu mliečka?

Ešte by ma zaujímal Váš subjektívny názor vhodnej dĺžky dojčenia dieťaťa.

Do akého veku dieťaťa by ste ho realizovali vy sama?

V prípade, že žena otehotnie, je vhodné pokračovať v dojčení dieťaťa, alebo od toho potom upustiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za Vaše otázky. Budem odpovedať postupne:

1) Príkrmy: Máte skvelé zdravé dojčené dievčatko a informovanú pediatričku. U dojčených detí to tak naozaj občas býva. Druhý polrok je skôr o ochutnávaní. Množstvo príkrmov naozaj nechajte na dcérke. Nech si sama berie toľko, koľko chce a koľko potrebuje. Nič nenúťte. Jedlo berte ako spoločenskú udalosť. Keď sa bavíte, rozprávate sa, tak je Vám dobre. Nenechajte ju jesť postupne samotnú, brať jedlo (ktoré ide) do ruky, dajte jej ochutnať svoje jedlo, zapojte ju do prípravy. Môže miešať, pridať trochu korenia. Ide o prirodzené zoznamovanie s jedlom a tiež iným spôsobom prijímania potravy. Dávajte jej piť tiež obyčajnú vodu. Váhu má v poriadku, všetko je ok.

2) Behanie: Samozrejme môžete, odporúčam začať pozvoľna, žiadne šialené výkony. Pohyb je a aj behanie rozhodne prospešné aj pri dojčení. O materské mlieko sa báť nemusíte. Pohyb a zahriatie organizmu laktácii skôr prospeje.

3) Dĺžka dojčenia: WHO aj Česká pediatrická spoločnosť odporúča dojčiť do 2 rokov alebo aj dlhšie ako mamičke a dieťaťu vyhovuje. K prirodzenému odstaveniu dochádza niekedy medzi 2 - 6 rokom života dieťaťa. Niektoré mamičky dojčia do samoodstavenia, iné dojčenie z rôznych dôvodov ukončia skôr. Je to vždy na rozhodnutí mamičky a nemožno povedať, čo je a čo nie je správne.

Dojčiť môžete aj v prípde, keď otehotniete a dokonca aj po narodení druhého dieťaťa. Ide o tzv. tandemové dojčenie. Pokiaľ bude tehotenstvo prebiehať dobre, nie je dôvod nedojčiť. U starších detí (po 1 roku) odporúčam dávať dojčeniu určité pravidlá - dojčíme až po dohode, dojčíme len doma.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová