Má zmysel 3 dni dojčiť a 3 dni nedojčiť 3-ročné dieťa?

Zodpovedané
28. júl 2024

Dobrý deň,

dcéra má cez 3 roky a máme ju v striedavej starostlivosti. Striedame si ju po troch dňoch.

Môže mať bývalá partnerka v prsníkoch ešte mlieko, keď 3 dni nedojčí?

Má takéto dojčenie ešte zmysel?

Ďakujem

Dobrý deň,

dojčenie je záležitosťou mamičky a dieťaťa. WHO odporúča dojčiť do 2 rokov dieťaťa, prípadne dlhšie, pokiaľ to obom vyhovuje.

Dojčenie starších detí už nie je toľko o nutričných hodnotách, ale veľmi významne ovplyvňuje tvorbu imunity (mikrobióm) a tiež psychickú odolnosť dieťaťa. Nie je pravda, že dlhodobé dojčenie má nezdravý vplyv na vzťah dieťaťa a matky (tzv. maminkárstvo). Dieťa pri dojčení získava pocit, že všetko je tak, ako má byť, môže dôverovať svetu a ľuďom okolo seba.

Čo sa týka laktácie, prsia sú malý zázrak. Je úplne bežné, že napr. staršie dieťa odíde na pár dní k babičke/otcovi po návrate sa opäť dojčí. Mlieko sa tvorí prevažne v priebehu dojčenia. Zdravé dieťa v psychickej pohode také odlúčenie v pohode zvláda. Vie, že dojčenie je u mamičky a u babičky dojčenie nepožaduje.

V prípade psychickej nepohody sa dieťa viaže na matku viac. Je pre neho zdrojom pocitu istoty a bezpečia. Matka tiež môže dojčenie staršieho dieťaťa používať ako prostriedok manipulácie. To sú však fabulácie.

Ak sa dvaja rozumní dospelí ľudia rozídu a dohodnú na daných pravidlách, nie je dojčenie v striedavke problém.

Veľmi držím palce, aby ste našli vzájomnú zhodu.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová