Koľko maximálne môže zjesť 5 týždňové bábätko na jedenkrát?

Zodpovedané
28. jan 2021

Dobrý deň,

moja dcéra sa narodila v 38. týždni s váhou 3 500 gramov. Teraz má 5. týždňov a váži 4,6 kg. Cez deň nemáme problém - je pekne kojená. Väčšinou je dve hodinky hore, počas ktorých sa za 20 minút nakojí a hodinu a pol spi.

Problém nastáva večer. Kojí sa aj hodinu a potom je stále hladná, chce jesť. Dokrmujeme ju, no čoraz častejšie sa stáva, že nám potom v noci vracia.

Urobili sme to, že som si odsala mlieko a dali jej večer fľaškou, aby sme vedeli koľko zje. Vypila 120 ml a bola ešte hladná. Dali sme jej ešte 50 ml ale stále plakala a hľadala. Asi za dve hodiny sme ju uspali. V noci párkrát grcla.

Môžeme jej dávať také veľké množstvo mlieka na jednu dávku?

Koľko je maximum, čo môže zjesť na jednu dávku?

Je možné, že cez deň menej zje a potom je večer taká hladná?

Ďakujem

Dobrý deň,

popoludňajší a večerný nepokoj je častým javom. Bábätká sa dojčia dlho, sú mrzuté, plačlivé. Dôvody môžu byť rôzne. Zatiaľ nie je známa žiadna konkrétna príčina tohto nepokoja.

Najčastejšie sa spomína nižší tok mlieka. ktorý súvisí s nízkou hladinou hormónu progesterónu v krvi mamičky.

Ďalej sa často spomína únava bábätka po celom dni a očakávania príchodu nočného odpočinku. Hlad nebýva tým hlavným dôvodom. Skôr nespokojnosť bábätká s tokom mlieka a teda nutnosťou sa o dostatočné nakojení viac snažiť. Riešením je trpezlivosť, časté striedanie pŕs, striedanie polôh. Veľmi odporúčam tzv. saciu polohu - viď https://www.mamila.sk/sk/uvod/.

Ďalej nosenie v šatke, ktoré pomôže bábätku "vypnúť" a upokojiť sa v blízkosti mamičky. Tým, že ste vyskúšali "čo sa do bábätka zmestí" ste vlastne nič nezistili. Ono vlastne nemožno povedať, koľko má bábätko na jedno dojčenie vypiť - niekedy je to pár hltov a inokedy desiatky až stovky mililitrov.

Skrátka podľa toho, prečo sa chcelo dojčiť. Dojčenie nie je len o jedle. Je o blízkosti, upokojení, istote, bezpečí a o láske, o vôni mamičky a dotykoch, o potrebe byť s mamou. Večerné prikrmovanie bohužiaľ túto potrebu nerieši. Skôr zvyšuje riziko poklesu laktácie a postupného odstavenia.

Držím palce, aby ste situáciu zvládli

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová