Je v norme, keď 11-mesačné dojčené dieťa odmieta príkrmy?

Zodpovedané
22. aug 2024

Dobrý deň,

moja 11-mesačná dcérka pekne papala dosť veľa zeleninovo-mäsového príkrmu. No odrazu ako začali ísť prvé zuby, trvá to už dva mesiace, tak sa zeleniny a mäsa nedotkne. Ani ústa neotvorí a ani nič nové neochutná.

Na raňajky zje rohlík s maslom - asi polovičku vnútra. Po prvom spánku sa nadojčí, na obed už zje len jogurt. Príkrmy odmieta úplne. Pred spaním sa nadojčí, poobede zje 1/2 -3/4 výživy, na večer mliečnu kašu na noc a nadojčí. V noci sa dojčí 2-3x. Má 7,8 kg.

Je to v poriadku?

Treba obmedziť dojčenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyzerá to, že budete musieť začať ako keby od začiatku, pretože zúbky a pocit/bolesť v pusinke urobili svoje.

S príkrmami vždy platí pár základných pravidiel. Nedávať na výber - chceš to alebo to. Proste ideme papať, to je jedlo. Keď nechceš, nevadí, ale nič iné nemáme. Jeme vždy spolu, teda dieťa vidí, ako jete vy a môžete sa treba kŕmiť navzájom. Zapojiť dieťa do prípravy jedla - miešať, vysypať... A podľa toho, čo zvádza a samozrejme zaručiť bezpečné podmienky (pozor na popálenie), nakupovať spolu a sledovať cestu potraviny od nákupu až na tanier.

Jedlo je spoločenská udalosť a nie stres. Nenútime, rozprávame sa, komunikujmeme a užívame si jedlo ako také a celú situáciu – žiadny opruz, kedy nútime, prosíme, hneváme sa.

Z výživového hľadiska je dobré, že je dievčatko stále dojčené a veľkú časť potrebných živín a vitamínov dostane v MM. Inak by samozrejme vitamíny a vláknina mohli začať chýbať.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová