Je šanca, že sa s príchodom súrodenca vrátime k dojčeniu tandemovo?

Zodpovedané
8. feb 2023

Dobrý deň,

mám 18-mesačného syna a som v 5. mesiaci tehotenstva. Syn bol od narodenia plne dojčený a nemali sme žiadne problémy. Plánovala som ho teda dojčiť, kým by sa sám nechcel odstaviť a veľmi som chcela, aby sa dojčil aj počas príchodu nového súrodenca. Avšak postupne sa mi počas tehotenstva, tak znižovala tvorba mlieka, až sa úplne zastavila.

Syn to zvládol nad moje očakávania dobre, no mne je to ľúto. Postupne si ako keby zvykol, že mlieko nie je a ani ho nevyžaduje. Viem, že to možno neovplyvním, no veľmi by som si priala tandemové dojčenie. Myslím, že aj súrodenecké prijatie prebieha oveľa ľahšie a prehlbuje sa takto aj ich vzťah.

Je šanca, že sa s príchodom súrodenca vrátime k dojčeniu tandemovo?

Viem už počas tehotenstva ovplyvniť nejakým spôsobom tvorbu mlieka?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri druhom tehotenstve sa niekedy stáva, že dôjde k Vami popísanému samoodstaveniu, resp. skôr len dočasnému odstaveniu. Po pôrode môže syn opäť spontánne ako uvidí súrodenca chcieť opäť nadojčiť. Tiež sa ale môže stať, že chcieť nebude a aj v tom prípade neodporúčam dieťa nútiť.

Môžete ponúkať, motivovať, ale netlačiť. Je to vždy rozhodnutie Vás oboch, ako bude dojčenie prebiehať a je to na Vašej spoločnej dohode.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová