Je nedostatočné prisatie dôvodom slabej tvorby materského mlieka?

Zodpovedané
26. jún 2024

Dobrý deň,

mám 8-týždňového syna, s ktorým sa od začiatku trápime s dojčením. Ja chcem veľmi a výlučne dojčiť, ale akosi nám to nejde a mlieka nie je dosť.

Syn mal silnú žltačku. V pôrodnici veľa schudol, bol spavý, slabo sal, dokrmovali sme fľašou. Po príchode domov sme dokrmovali cez cievku. Pri prvej poradni u lekára slabo pribral (10 g) od prepustenia. Kázali nám ďalej dokrmovať UM. Pravdepodobne som nemala dosť mlieka. Mala som od začiatku poranené bradavky, taktiež syndróm bielej bradavky.

Laktačná nám pomáhala s prisatím a polohovaním. Chvíľu sme aj prestali dokrmovať, syn po UM pribral. Na zvýšenie tvorby mlieka som pila čaje, odsávala MM (najviac však 20 ml), skúsili sme iba dojčiť.

V 4. týždni sme zistili, že malý neprospieva a žltačka sa nezlepšuje, aj málo močil. Vrátili sme sa k dokrmovaniu cez cievku v malých dávkach po dojčení (vážim pred a po, aby sme vedeli dokŕmiť UM), vyhodili sme cumlík, začala som častejšie prikladať, spí s nami, užívam bylinky, čaje, pijem dostatok tekutín, verím na babské recepty. Laktačná nám pomáhala s úpravou polohy a prisatia. To však stále nie je ideálne. Syn otvára malé ústa, často saje len bradavku, okrem toho štrajkuje.

Je šanca k rozbehnutiu plného dojčenia?

Syn z prsníka vypije max. 60 - 70 ml po hodine dojčenia, čo mu nestačí. Pri dojčení zaspáva, asi slabý tok.

Môže byť nedostatočné prisatie dôvodom slabej tvorby materského mlieka?

Vyskúšali sme už všetky rady a mám pocit, že nič nezaberá.

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa Vášho popisu ste si užili svoje a stále nie je situácia akú by ste si priali. Vážite, dokrmujete, sledujete prisatie, odsávate, pijete čaje, bylinky, homeo.

Navrhujem zvoľniť a netlačiť na pílu. Dojčite. Bábo sa prisáva a verím, že dojčenie už toľko (alebo dokonca vôbec) nebolí. Nesledujte hodiny, gramy... Proste dojčite, pozerajte na bábo. Ak začne aktívne sať, treba vystriedať prsia** (aj napríklad po 2 minútach). Vystriedať ich cca 2x a na posledné vystriedanie dajte cievku - toľko, koľko bábo chce. Či vypije 20 alebo 80 ml, to je jedno. Bábo je na prsníku, len má navyše cievku. Keď si na tento režim zvyknete (3 dni alebo týždeň, ako sama uvidíte a tiež uvidíte, koľko z cievky zhruba vypije), skúste množstvo dokrmu znižovať – pomaly. Tteda po cca 10 ml každé 3 dni.

Tiež odporúčam saciu polohu. Na dokrm úplne vhodná nie je, ale dojčenie pokojne môžete začať sacou polohou a potom ju zmeniť. Viď www.mamila.sk. Nechajte syna nech sa dojčí ako chce. V sacej polohe je prisatie väčšinou bezchybné.

Šanca sa plne rozdojčiť určite je, ale niekedy práve hlava a prílišná snaha blokuje, čo tak veľmi chceme. Výčitky, zlosť, bezmocnosť. Uvoľnite sa, dajte tomu voľný priebeh. Je to tak ako to je a vy robíte maximum, aby ste sa plne rozdojčili. Viac robiť nemôžete.

Začnite si užívať dojčenie (aj s cievkou) a pochváľte sa. Zaslúžite si to.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová