Je možný návrat k dojčeniu po kyretáži?

Zodpovedané
22. máj 2019

Dobrý večer,

syn bude mať v pondelok dva týždne a dnes nás pustili domov z nemocnice. Narodil sa akútnou sekciou. O pár hodín bol priložený a pekne sa prisal. Na druhý deň mi ho priniesli iba na chvíľku. Na tretí deň mi ho už nosili na kojenie. Na štvrtý deň som ho už mala pri sebe a dojčenie nám išlo jedna radosť. V piatok som dostala horúčky, ktoré trvali asi 6 dní. Dojčila som aj počas nich. Na piaty deň horúčok mi bola robená kyretáž maternice v celkovej anestéze. Sono ukázalo zrazeninu a lekári ju považovali za možny zdroj infekcie.

Mala som zákaz dojčiť na 24 hodín. Pred kyretážou som zbadala, že sa mi upcháva mliekovod na jednom prsníku. To však už ma brali na operačku. Pri zákaze dojčenia sa to ešte zhoršilo, pridal sa aj druhý prsník. Mlieko som odstriekavala s ťažkosťami a vylievala. Syn bol na UM. Po uplynutí zákazu bolo už mliečka málo a malého začali dokrmovať.

Ďalšie tri dni sme boli ešte v nemocnici. Teraz sme doma a ja by som sa rada vrátila k plnohodnotnému dojčeniu.

Dá sa začať znovu kojiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

spočiatku všetko vyzeralo dobre, potom sa bohužiaľ kyretážou dojčenie skomplikovalo. Nič nie je stratené.

Keď to syn zvládal spočiatku, nie je dôvod, prečo by sa všetko znovu nedalo akosi "reštartovať".

Veľmi záleží na tom, ako teraz dokrmujete. Ak fľaštičkou, prejdite na dokrm cievkou. Ak sa syn stále zvládne prisávať, dojčite a často striedajte prsia. Odporúčam predovšetkým saciu polohu. Dojčite tak často, ako syn chce.

Pokiaľ mu dojčenie nestačí, tak pri poslednom vystriedaní pridajte cievku. Nemusí to byť veľké množstvo mlieka. Stačí cca 40 alebo 50 ml. Návod nájdete na https://www.mamila.sk/

Týmto spôsobom skúšajte postupne množstvo mlieka znižovať. Napr. každé 3 dni o 10 ml.

Pre obnovenie laktácie odporúčam čo najintenzívnejší kontakt s bábätkom, spoločné spanie, nosenie. Pár prekojených nocí môže laktáciu veľmi rýchlo obnoviť.

Neponáhľajte, nie je kam. Urobte to tak, aby to vyhovovalo Vám i synovi.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová