Je bezpečné piť alkohol počas dojčenia?

Zodpovedané
21. apr 2022

Dobrý deň,

mám trojmesačnú plné dojčenú dcéru. Keď mala 2 týždne, tak bola u nás laktačná poradkyňa. Pýtala som sa, že čo všetko môžem jesť a piť počas dojčenia. Povedala mi, že môžem jesť a aj piť absolútne všetko. Vraj sa do mlieka dostáva len aróma toho čo ja zjem a vypijem. Pýtala som sa aj na alkohol a povedala, že alkoholu sa dostáva do mlieka nenamerateľné množstvo, takže môžem aj ten.

Keď mala dcéra asi mesiac a pol, tak som vypila od poobedia do večera cca 1,5 l vína na návšteve. Keď mala presne 3 mesiace, tak som tiež vypila cca 1,5 l vína a proseca na oslave. Plne som dojčila.

Mohla som dieťaťu ublížiť?

Aké sú riziká pitia vína počas dojčenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

do mlieka sa dostáva zhruba rovnaké množstvo alkoholu ako do krvi. Mamičkám v čase plného dojčenia je možné navrhnúť napr. strik, malé pivo a pod. Určite nemožno odporučiť pravidelné pitie alkoholu, ani výrazne vysoké množstvo. Pravidelné pitie veľkého množstva alkoholu nemožno odporučiť ani žene, ktorá nedojčí.

Či ste bábätku ublížili nemožno posúdiť a teraz už ani nijako zmeniť. Každopádne sa pri dojčení odporúča zdravá a vyvážená životospráva s tým, že ak oslavujete, tak nie je dôvod si nepriťuknúť. Občas si môžete dať spomínané pivo, ale „spiť sa do nemoty“ je cez čiaru 🙂. Tvrdý alkohol by som nedoporučila.

Rovnako odporúčam postupovať aj v prípade, že plne nedojčíte. Dojčenie Vás neobmedzí, ak pijete príležitostne a s rozumom. Pokiaľ sa ale "príležitosť vždy nájde", je vhodné sa zamyslieť nad svojím osobným prístupom k alkoholu nielen z dôvodu dojčenia, ale celkového prístupu k svojmu telu a zdraviu.

Takže jednoducho - všetko s mierou a rozumom 🙂

Gratulujem k úspešnému dojčeniu.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová