Existuje odsávačka, ktorá je šetrná k bradavkám?

Zodpovedané
23. apr 2021

Dobrý deň,

rada by som podporila laktáciu odsávaním nevypitého mliečka z prsníka, avšak pri použití ručnej odsávačky pociťujem extrémnu bolesť na bradavke, ktorú mi odsávačka ťahá.

Ručné odsávanie mi moc nejde, mliečko tečie po kvapkách a trvá to extrémne dlho.

Existuje na trhu odsávačka šetrná k bradavkám?

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ nemám dostatok informácií na posúdenie situácie. Neviem, ako je staré bábätko, ako doteraz prebiehalo dojčenie, prečo je potreba podporiť laktáciu.

Najlepšou podporou laktácie je kontakt s bábätkom a dojčenie ako také. Dojčiť čo najčastejšie. Veľmi pomáha dojčenie v noci. Odporúčam aj saciu polohu.

Odsávanie ako také len v prípade, že sa dieťa z nejakého dôvodu nedojčí - neprisáva sa, došlo k nedobrovoľnej separácii - napr. zo zdravotných dôvodov. Potom môže odsávanie čiastočne udržať laktáciu.

Ak však dojčíte, dojčíte tak často a tak dlho, ako chce bábätko. Dojčíte často v noci, striedate pri dojčení prsia aj niekoľkokrát, potom odsávanie považujem skôr za príťaž, či zbytočnosť, ktorá môže naozaj spôsobiť poškodenie bradaviek.

Priamo k Vašej otázke - v ponuke sú od rôznych značiek rôzne šetrnejšie nadstavce, všeobecne elektrické odsávačky bývajú šetrnejšie. Osobne mám dobré skúsenosti so značkou Medela. Swing.

Držím palce, aby ste všetko zvládla.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová