Dvojmesačná plne dojčená dcérka je každý večer nekľudná. Môžem mať málo mlieka?

Zodpovedané
9. máj 2022

Dobrý deň,

mám dvojmesačnú dcérku, ktorú plne dojčím. Problém je, že každý večer od 18:00 je nekľudná a skoro každých 15 minút je na prsníku až do nejakej 22:00. Potom zaspí a spí do tretej v noci. Niekedy dlhšie.

Môže byť nekľudná kvôli tomu, že je hladná?

Môžem mať málo mlieka?

Večer si dáva aj pästičky do úst a ja ju stále ju prikladám.

Ďakujem

Dobrý deň,

večerný nepokoj je veľmi častý a nemusí byť spôsobom nedostatkom mlieka. Pokiaľ bábätko váhovo prospieva, dostatočne ciká, je laktácia v poriadku a zavedenie UM či iné úpravy nie sú nutné.

Problémom môže byť slabší tok mlieka spôsobený poklesom hladiny prolaktínu v krvi. Mlieko tečie horšie, pomalšie, slabším prúdom a bábätko sa musí viac snažiť. Striedajte prsia pri každom dojčení viackrát, striedajte polohy.

Mimi môže chcieť byť na prsníku aj z dôvodu únavy. Skúste po dojčení napr. nosiť v šatke, nosítku.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová