Čo mám robiť, aby som 16 dňového syna iba dojčila?

Zodpovedané
3. aug 2020

Dobrý deň,

doma máme 16 dňové bábätko a ja mám pre neho stále málo mliečka. Dojčím z oboch prsníkov, aj 20 minút z každého. Aj po dojčení je stále hladný, otvára pusinku a pýta si papať.

V podstate od pôrodnice bol dokrmovaný. Ak mu nedám aj umelé mliečko, tak vôbec nezaspí. Ak ho dokŕmim, tak zaspí a je mi ľúto ho po hodinke zobudiť, aby som ho mohla znova kojiť.

Ja sa snažím vhodne stravovať, veľa piť, užívam Senovku aj Benedikt lekársky. Ak som použila odsávačku, tak som si odsala max. 30 - 40 ml mlieka. Keď malého po kojení odvážim, tak rozdiel vo váhe je od 30 - 50 g.

Čo mám robiť, aby som syna iba dojčila?

Je možné, že aj po 16. dňoch by sa tvorba mlieka mohla ešte naplno rozbehnúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nebojte sa, nič nie je stratené. Množstvo, ktoré odsajete nezodpovedá tomu, koľko bábätko nutne vypije.

Sú ženy, ktoré takmer nič neodsajú a napriek tomu plne dojčia Skúste prestať sledovať gramy, minúty, mililitre. Sústreďte sa na bábätko, na to ako pije. Striedajte prsia pri jednom dojčení častejšie - napríklad 3x alebo 4x za jedno dojčenie.

Dojčite tak často, ako si bábätko povie. Veľmi odporúčam dojčiť často v noci. Skúste si vziať bábätko k sebe do postele a dojčiť priebežne v noci. Pre laktáciu to má veľmi významný vplyv.

Ak teraz dokrmujú, skúste začať podávať dokrm cievkou priamo pri dojčení. viď https://www.mamila.sk/sk/uvod/. Bábätko si nezvykne na fľaštičku, môže spokojne sať prsník a vďaka dlhšiemu sania sa tiež začne tvoriť viac mlieka.

Veľmi odporúčam tzv. saciu polohu - viď https://www.mamila.sk/sk/uvod/. Bábätká v nej tak často nezaspávajú, sú aktívnejšie. Poloha je pohodlná a dá sa pri dojčení vlastne relaxovať.

Moc držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová