Čím môže byť spôsobené bolestivé dojčenie?

Zodpovedané
6. aug 2024

Dobrý deň,

syn má 11 mesiacov, od začiatku sa vedel prisať a pekne papal. V pôrodnici bolo prvých pár dní bolestivých, ale inak som nemala žiadne väčšie problémy. Teraz ma začali pri dojčení veľmi bolieť prsia (najmä oblasť bradaviek). Viditeľné poškodenie nemám, alebo som si aspoň nevšimla. Upchatý mliekovod nemám, prsia sú mäkké a sú bez hrčiek.

Syn je celkom jedák, chutí mu aj klasická strava. Cez deň často nedojčím. Teraz mu ide očný zub. Celkovo má 8 zubov a občas si ich nájdem na bradavke.

Nemôžem mať zníženú tvorbu mlieka?

Pri prisatí sa syn odtláča rukou a poslednú dobu ma to veľmi bolí. Dojčenie je utrpenie a bolí ma to aj niekoľko desiatok minút po dojčení.

Ďakujem

Dobrý deň,

bolesť je len pri dojčení, alebo sú bradavky citlivé aj mimo dojčenia? Svrbia, pália...

Ak áno, mohlo by ísť o kvasinkovú infekciu. Je to najpravdepodobnejšie. Pomôže vetranie pŕs, udržiavať ich v suchu. Mazať častejšie Canstenom /alebo Citrovitalom/ slabšiu vrstvu a pred dojčením utierať.

Cca do týždňa by malo byť zaliečené, úľavu ucítite skoro ihneď /do druhého dňa/.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová