Bábätko pri dojčení veľmi plače. Ako mám postupovať?

Zodpovedané
22. nov 2019

Dobrý deň,

mám problém pri dojčení môjho 6 týždňového synčeka. Doteraz papal krásne, síce niekedy hltavo, ale vždy sa vedel bez akýchkoľvek problémov napapať.

Dnes je tomu už týždeň aj niečo, čo pri dojčení stále veľmi plače, a tým pádom sa nevie najesť. Začala som ho preto dokrmovať, ale nie som s tým veľmi stotožnená.

Mliečko mám v poriadku a mám ho dosť. Aj z neho za prvý mesiac krásne pribral.

Ako postupovať, aby prestal pri dojčení plakať?

Čo robiť pri dojčení, keď začne veľmi plakať a plače každú chvíľu?

Za skorú odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

neviem presne ako plač vyzerá. Bábo sa prisaje a po niekoľkých minútach začne plakať? Plače ešte pred priložením? Plače po pár cucnutiach, púšťa sa a zase sa prisáva?

Plač pri dojčení je signálom, že bábätko nie je spokojné, niečo mu vadí. Najčastejšie to býva nižší tok mlieka, môže ísť o pohyby čriev a potreba cikať a kakať, prípadne prdíky.

Ak doteraz problém nebol, bábo dobre prospievalo, rozhodne by som s dokrmom ešte počkala. Skúste dojčiť v sacej polohe, nechajte na bábätku, aby sa dojčilo, ako potrebuje, často striedajte prsia. Nedávajte cumlík.

Skúste spoločné spanie a dojčenia v noci. Keď začne plakať, vystriedajte prsia. V sacej polohe ho nechajte, nech sa dojčí tak, ako chce. Pokiaľ začne plakať, môžete ho nechať chvíľku sa rozčuľovať. Bábätko je tam, kde má všetko, čo potrebuje, u mamy v náručí. Má vás celú k dispozícii a môže sa nadojčiť. Dajte mu chvíľu možnosť vyriešiť svoj problém a vyrovnať sa s ním. (To samozrejme neznamená, že ho máte nechať hodinu hystericky plakať).

Ak by bolo nutné podať dokrm, skúste to cievkou priamo pri dojčení. Ukážku nájdete na https://www.mamila.sk/

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová