Aký prípravok mi pomôže na popraskané bradavky?

Zodpovedané
29. apr 2019

Dobrý deň,

mám 14 dňové bábätko, ktoré kojím. Na ľavom prsníku mám asi 3 praskliny. Používam Lanolín, ktorý pomáha, ale keď ide dieťa papať, tak znova je to také isté.

Dcérka ťažko chytá bradavky. Na ľavý prsník používam aj klobúčik, na pravý nie. Dcérka máva cumlík, bez ktorého nezaspí.

Čo by mi mohlo pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

najdôležitejšie je odstrániť príčinu vzniku ragád, teda praskliniek, poranení spôsobených prisávaním bábätka so zatvorenou pusinkou, kedy ďasienka bolestivo silno stlačia tkanivo až dôjde ku zraneniu.

Dcéra sa na pravý prsník prisávať vie, dokonca bez klobúčika. Odporúčam teda nedávať klobúčik ani na ľavý prsník, ale veľmi dbať na otvorenú pusinku bábätka.

Skúste samoprisatie v sacej polohe. Akékoľvek iné predmety v ústočkách (klobúčiky, cumlík) sú bohužiaľ pri prisávanie problematické. Bábätko je zmätené, cumlík sa saje inak, klobúčik sa tiež saje inak a je to iný pocit v ústočkách.

Ak je to len trochu možné, skúste to chvíľu (aspoň, ako ťažkosti pominú) bez cumlíka. Veľa detí je cumlík schopných od dojčenia odlíšiť a môžu byť spokojne kojené aj pri používaní cumlíka. Ale ak sú s prisávaním problémy, je dobré dávať bábätku do pusinky len to jediné, čo tam patrí - prsník.

Na hojenie môžem odporučiť kokosový olej, PureLan, arnikovú masť, alebo napríklad hydrogélové vankúšiky (napr. Medela).

Držím palce, nech je skoro všetko ok.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová