Aký máte názor na kojenie cez chrániče prsných bradaviek od narodenia?

Zodpovedané
24. feb 2020

Dobrý deň,

prvého syna sa mi podarilo kojiť len 3 týždne, keďže sa nevedel dobre prisať. Keď sa potom prisal, tak "chmatol" po bradavke a po čase som mala popukané a do mlieka sa dostala aj krv. Dostala som zápal, antibiotiká a tak sa kojenie skončilo.

Teraz tomu chcem predísť a našla som na internete chrániče prsných bradaviek.

Aký máte názor na kojenie cez chrániče prsných bradaviek od narodenia?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

úplne presne nerozumiem. Štít bradavky je akási plastová mištička, ktorá ochraňuje bradavku a možno do nej zachytávajú prebytky mlieka.

Zrejme myslíte tzv. klobúčiky, čo sú silikónové nadstavce na bradavky, ktoré mamičky niekedy používajú v prípade, že sa bábätko nevie napriamo prisať, napr. v prípade vpadnutých bradaviek a pod. Môj názor je úplne jednoznačný. Bolesť pri dojčení je spôsobených v naprostej väčšine prípadov nesprávnym prisávaním bábätka.

Môže to spôsobovať až krvavé poranenia bradavky (tzv. ragády). Pri neliečení sú možným vstupným miestom pre infekcií) - viď Váš prípad.

AK bábätko od začiatku príkladáte správne, dbáte na dostatočne, prípadne necháte ho same prisať v sacej polohe.

Skúste sa dohovoriť s dobrou LP na popôrodných konzultáciach. Aj pri správnom prisávaní môžete cítiť podráždenie bradaviek, precitlivenosť, ale nie poranenia.

Dojčenie cez klobúčiky dlhodobo rozhodne neodporúčam. Klobúčiky vo väčšine prípadov vedú k skorému odstaveniu. Dojčenie nedokáže reagovať na potreby bábätka, produkcia mlieka klesá.

Medzi Vami a bábätkom je vrstva silikónu - bariéra, ktorá zabraňuje výmene dôležitých informácií medzi Vami a bábätkom.

Držím palce, aby sa tentoraz všetko podarilo.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová