Ako zvýšiť tvorbu mlieka pri dojčení trojtýždňového syna?

Zodpovedané
19. jan 2021

Dobrý deň,

môj syn má tri týždne. Prvý týždeň ,keď som bola ešte v pôrodnici, tak sa mi pekne rozbehlo mliečko. Keď sme prišli domov, tak som dostala zápal pravého prsníka.

Syna som kojila len s klobúčikom, mala som teploty a zimnicu. Týmto zápalom sa mi znížila produkcia mliečka, to mi povedali dve laktačné poradkyne, ktoré u nás boli.

Laktačná nám pomohla a naučili sme sa kojiť bez klobúka. Ďalej nám odporúčali kontakt koža na kožu, ktorý sme dodržiavali asi týždeň, tak že sme aj spolu spávali. Teraz sme boli u doktorky a malý pribral za dva týždne len 300 g.

Teraz to u nás funguje tak, že sme ho začali dokrmovať pretože vidím že toho mlieka nemá odo mňa dostato. Mám ho aj hodinu a pol na prsníkoch a striedam raz ľavý, pravý, ľavý pravý a takto dookola až kým malý nezačne byť nervózny, začne bradavku vypľúvať.

Do včera sme ho dokrmovali cez cievku mojim MM, ktoré som si odsala, keď som mala ešte dostatok mlieka. Moje zásoby sa míňajú a budem musieť prejsť na UM. Dnes sme mu dali fľašku, lebo samej sa mi ťažko manipuluje s cievkou.

Na tvorbu mlieka beriem Moringu.

Čo ešte by mi mohlo pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

predovšetkým z môjho pohľadu je 300 g za 14 dní úplne dostačujúce, nevidím ale celkový váhový prírastok. Myslím, že sa snažíte robiť všetko dobre. Koža na kožu, spoločné spanie - to všetko podporuje laktáciu. Dojčenie podľa potreby, striedanie pŕs, zbavila ste sa klobúčika.

Čisto pocitovo by som odporučila, aby ste všetko trochu upokojila. Nie je dôvod na paniku, bábätko pribralo (možno nie podľa predstáv pani doktorky, ale pomerne slušne), verím že ciká a kaká (min 6 pocikaných plienok) - to všetko je známka prospievanie. Nie je potrebné "tlačiť na pílu", všetko ide dobre.

Skúste dojčiť v cicavčie polohe - viď https://www.mamila.sk/sk/uvod/. Novorodenci ju majú radi, pre mamičku je relaxačné a odpočinkové.

Len na tú fľaštičku dajte pozor, tá dokáže napáchať naozaj škodu, namiesto cievky možno použiť tzv. suplementor (v každom prípade je nákladnejšia).

Bylinky, homeopatiká, to všetko môžete, ale nečakajte zázraky. Dojčenie je vzťah, je to súzvuk, otázka chémie, hormónov. Telo bude tvoriť mlieko, keď bude vedieť, že je pre koho.

Buďte s bábätkom čo najviac (napr. nosenie v šatke). Začnite si to užívať, neberte svoje materstvo a dojčenie ako úlohu, ktorú musíte zvládnuť, ale ako požehnanie, ponuku, ktorú treba využiť a užiť si každú minútu.

Ste zdravá mamička, ktorej sa tvorí mlieko a máte bábätko, ktoré sa dojčí. To stačí, ono sa to stretne a všetko bude v poriadku.

Moc držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová