Ako zvýšiť tvorbu mlieka pri dojčení dvojmesačného bábätka?

Zodpovedané
8. sep 2019

Dobrý deň,

mám dvojmesačné bábätko a doposiaľ bolo pre nás dojčenie trápením. V pôrodnici mi dali klobúčiky na bradavky. Bolo mi povedané, že ak chcem dojčiť, tak ich budem potrebovať.

Prvý týždeň po príchode domov som s nimi zápasila a skúšala to aj bez nich. No bez úspechu. Syn sa nechcel prisať bez klobúčikov. Po pár dňoch sa mi prsia naliali a mlieko mi dokonca vytekalo. No trvalo to asi len dva či tri dni, potom ho bolo stále menej a menej.

To už som situáciu konzultovala s laktačnou poradkyňou. Trvalo pár dní, kým som malého od klobúčikov odnaučila a začal sať pekne z pŕs. Ale mlieka som už mala málo a keďže nám na prvej poradni u pediatra nič nepribral od príchodu z pôrodnice, museli sme začať prikrmovať.

Medzitým som robila všetko, čo mi laktačná poradila. Brala som Senovku a Benedikta, prikladala koža na kožu, nosila v šatke, spoločné spanie, strihali mu uzdičky.

Mlieka sa mi začalo tvoriť viac, ale stále to nebolo pre neho dosť a tak som musela pokračovať v prikrmovaní. Hoci omnoho menej ale cez cievku. Je tomu už mesiac a ja stále nemám mlieka dosť, nech robím čokoľvek.

Drobec priberá cca 200 g za týždeň, ale pred spaním mu musím dať umelé mlieko.

Trápi ma, keď ho dojčím a vidím, že by ešte chcel. Jeduje sa, no nejde mu už, alebo ide pomaly po kvapkách. Niekedy je na prsníkoch aj hodinu, čo sa trápi a ťahá a ťahá a nie je mu dosť. Potom unavený zaspí. Od začiatku robím sa snažím robiť všetko pre to, aby bol plne dojčený, no akosi strácam nádej.

Nikdy nemal cumlík ani fľašku. Dojčím ho na požiadanie, ja pijem čaje na podporu laktácie.

Môže sa to ešte zmeniť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

veľmi sa snažíte a skúšate všetko možné a ono je to moc ťažké a nie sú vidieť výsledky.

Ak je to len trochu možné, povoľte. Mám dojem, že trochu moc tlačíte na pílu.

Dajte sebe a aj bábätku čas. Je skvelé, že ste sa zbavila klobúčikov. Domnievam sa, že práve ony laktáciu zabrzdili a všetko trochu skomplikovali.

Teraz však už dojčíte napriamo, prírastok 200 g/týždeň je veľmi dobrý. Neviem, koľko dokrmujete na noc, ale možno by ste mohli skúsiť túto dávku pomaličky znižovať - ​​len o 10 ml. Uberajte každé 3 - 4 dni len 10 ml.

Predpokladám, že striedate prsia pri jednom dojčení - aj niekoľkokrát za jedno dojčenie vystriedať.

Ďalej odporúčam dojčiť v tzv. sacej polohe (pozri https://www.mamila.sk).

Veľmi dobré pre laktáciu je nočné dojčenie. Skúste niekoľko nocí s bábätkom spať a dojčite v noci čo najčastejšie.

Nie je dôvod, aby zdravá dobre živená žena nemala pre svoje dieťa dostatok mlieka.

Moc držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová