Ako zruším nočné dojčenie 2-ročného dieťaťa?

Zodpovedané
23. aug 2024

Dobrý deň,

mám 2-ročnú dcéru, ktorá neprespí ani jednu noc. Je dojčená na požiadanie od narodenia. Chcela by som zrušiť nočné dojčenie.

Ako postupovať?

Je zvyknutá zaspávať na prsníku, v noci sa zobudí 2 - 3x, prisaje sa a spí ďalej. Dosť ma to už unavuje a vyčerpáva. Cez deň nemám problém. Nech sa prisaje, keď potrebuje.

Ďakujem

Dobrý deň,

nemám jednoznačnú odpoveď a ani radu. U každého je to inak, každý má svoju cestu.

Dojčenie starších detí už nie je o hlade a ani chuti. Je to zvyk, rituál ako zaspať. Je to to, čo dieťa potrebuje na zaspanie a čo mu prináša pocit bezpečia a istoty. Aby zvládlo zaspať inak, je potrebné, aby tento pocit načerpalo z niečoho iného.

Je na Vás, aby ste skúsili zaspávací rituál zmeniť. Ciest je opäť nekonečne veľa, záleží na spôsobe komunikácie, nastavovaní pravidiel, vzťahu, ktorý spolu máte a kombinácii verbálnej a neverbálnej komunikácie. Je potrebné byť autentická, dieťaťu neklamať, trvať na svojom rozhodnutí, vysvetliť, pohladiť, pritúliť, ale nedojčiť.

Na takéto rozhodnutie máte právo, nerobíte nič zlé a je obdivuhodné, že dojčíte takto dlho. Robili ste a robíte pre svoju dcéru maximum. Obmedzením nočného dojčenia ju naučíte rešpektovať priania a pocity ostatných.

Odporúčam najskôr začať cez deň dávať dojčeniu určité pravidlá. Prvé pravidlo – dojčíme až vtedy, keď si to navzájom odsúhlasíme. Môžeme dojčenie odložiť o chvíľku, až keď je mamička pripravená. Dojčíme len doma. Pravidlá sú úplne na Vás.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová