Ako zmierniť hrčky v prsiach na začiatku laktácie?

Zodpovedané
8. mar 2022

Dobrý deň,

v stredu 24. februára som porodila synčeka. Prisatie a ani dojčenie sa neuskutočnilo, pretože synček sa narodil so srdcovou vadou. Hneď bol prevezený do kardiocentra.

Prvé tri dni sa s prsiami nič nedialo. Skúšala som masírovať, občas vytiekli žlté kvapky. Dnes na 4. deň som sa zobudila s naliatými a boľavými prsiami. Sú na nich ako keby hrčky.

Skúšala som teplé obklady, masáž. Trochu mlieka som odsala.

Čo mi odporúčate?

Mám skúsiť elektrickú odsávačku?

Ďakujem

Dobrý deň,

všetko prebieha úplne normálne. Žlté kvapky v prvých dňoch boli mledzivo. Teraz sa už rozbieha laktácia. Zatvrdlinky sú tzv. retencie a teraz je potrebné postupovať takto:

Pokiaľ nemáte bábätko pri sebe, tak je potrebné pravidelne odsávať každé 3 - 4 hodiny cca 15 minút alebo dlhšie, teda pokiaľ tečie z každého prsníka. Prsia pred odsávaním nahrejte. Ak sa prsia nalejú skôr ako po 3 hodinách, odsajte skôr.

Akonáhle budete mať bábätko pri sebe, začnite dojčiť tak často a tak dlho, ako bude bábätko chcieť. Často striedaje prsia pri každom dojčení.

Veľmi držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová