Ako zistím, že 2-mesačné bábätko je hladné?

Zodpovedané
19. jún 2024

Dobrý deň,

mám 2-mesačné bábätko, ktoré je už teraz plne dojčené. Keď bolo na začiatku hladné, cucalo si pästičky a vždy dostalo mliečko. Vtedy nám aj doktorka kázala budiť každé 3 hodiny kvôli žltačke, aby papalo. Teraz už nemusíme budiť a ani si nehryzie pästičky. Neviem však prísť na signály.

Kŕmim po 3,5 - 4-5 hodinách. Teda podľa toho ako je hore. Dieťa sa mi nikdy nezdá hladné. Až po tých 5 hodinách už plače a to už viem, že je určite hlad.

Možno to pokazilo aj to, že sa naučilo na cumlík. To sme nechceli, ale nevie bez neho zaspať.

Ďakujem

Dobrý deň,

dojčite tzv. na požiadanie. Teda vždy, keď si bábo povie. Signály sú niekedy viditeľné -nepokoj, nervozita, prchavosť, otáčanie hlavičky, otváranie pusinky, vyplazovanie jazýčka. Niekedy to môže byť po 3 hodinách, inokedy po 1 alebo po 4. Jednoducho tak, ako bábo chce. Môže sa to aj časom meniť. Bude obdobie, kedy bude rýchlo rásť a chcieť dojčenie po hodine. Inokedy bude spať 5 hodín v kuse a frekvencia dojčenia sa zníži. To všetko je normálne.

Ak sa dojčí bez problémov, je možné s rozumom používať na zaspávanie cumlík. Bábätko v tomto veku je veľmi múdre a spravidla vie, čo má v pusinke. Chybou je dať cumlík napr. po hodine spánku, kedy sa bábätko vzbudí a môže chcieť nadojčiť. Nadojčite a potom môžete skúsiť cumlík na zaspanie, pokiaľ nezaspí inak.

Zároveň v prípade akýchkoľvek problémov s dojčením (nízky váhový prírastok, prisávanie, plač, zlosť atď pri dojčení) ako prvý krok prestane používať cumlík. Sú deti, ktorým cumlík a dojčenie naozaj dohromady nejde.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová