Ako zastaviť samovoľne obnovenú nežiadúcu laktáciu?

Zodpovedané
30. sep 2023

Dobrý deň,

kvôli zdravotným problémom mi bola v nemocnici tabletkami zastavená laktácia. Po mesiaci sa mi však mlieko vrátilo.

Je to normálne?

Čo robiť, keď dojčiť nechcem?

Ďakujem

Dobrý deň,

telo neoklamete. Veľmi dobre vie, že porodilo a bábätko je blízko. Hormóny, chémia. Predpokladám, že laktácia nie je nejako zásadne búrlivá. Skôr len naliate prsia, kvapky mlieka, ktoré je možné odstriekať.

Ak sú prsia naliate, odstriekajte vždy do úľavy. Nie viac. Prsia chlaďte (napr. mrazenou zeleninou v podprsenke), môžete piť šalviový či mätový čaj.

Laktácia postupne odznie a telo pochopí, že produkcia mlieka nie je vyžadovaná (že nedojčíte).

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová