Ako si zastavím tvorbu mlieka?

Zodpovedané
6. máj 2024

Dobrý deň,

drobček sa nám narodil 19.4.2024. V nemocnici mi ho priložili raz s tým, že nám to nešlo a mali sme to to skúsiť na druhý deň. Dostal žltačku, tak mne nastavili lieky na zastavenie tvorby mliečka a 25.4.2024 nás pustili domov. Bola som rada, že už som doma s malým a môžem si ho užívať.

Tak ako aj v nemocnici, tak aj doma sme dávali umelé mliečko. 26.4.2024 som zacítila tlak na prsníkoch, potlačila som si bradavku a začalo mi vytekať mlieko, ktoré bolo úplne žlté. Nie je to také, že mi strieka. Keď si potlačím, tak mliečko trochu ide.

Začala som si prsníky zväzovať a obmedzila som tekutiny pokým v pondelok nezavolám svojmu gynekológovi. Moja známa pracuje ako sestrička v tej ambulancii a povedala mi, že nepredpisujú lieky na zastavenie tvorby mliečka mamičkám. Predpisujú ich len ženám, ktoré o bábätka prišli.

Skúsila som malého priložiť k prsníku, ale nešlo to. Veľmi sme s tým bojovali, až mi slzy tiekli. Synček je už zvyknutý na fľašku a toho mliečka sa tam tak veľa netvorí, aby som si ho odsávala a dávala mu ho.

Čo by mi pomohlo?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi ma prekvapuje postup nemocnice medikáciou zastaviť dojčenie kvôli žltačke. To je veľmi neštandardné.

Žltačka rozhodne nie je dôvodom na zastavenie laktácie. Tvorba mlieka je teraz otázkou práce Vašich hormónov. Tým, že ste s bábätkom je stále vysoko hladina oxytocínu aj prolaktínu a evidentne by dojčenie bolo možné. Je nutné, aby sa bábätko prisávalo. Pokiaľ to tak nie je a dojčiť nebudete, laktácia sa postupne sama stratí. Kde nie je dopyt, nebude ani ponuka. Nie sú na to potrebné ďalšie lieky. Pokiaľ začnete odsávať, laktácia sa zase môže postupne zvýšiť.

Možno by pomohla návšteva laktačnej poradkyne.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová