Ako sa vyhnem tvorbe ragád?

Zodpovedané
23. sep 2022

Dobrý deň,

som pár dní po pôrode a dojčím bábätko cez klobúčiky. I napriek tomu, že dieťa si pekne ťahá a mám klobúčik, tak sa mi vie na jednom prsníku spraviť ragáda a mlieko je krvavé.

Ako sa dá tomu vyhnúť?

Prsia ma dosť bolia a bradavky štípu aj mimo dojčenia.

Ďakujem

Dobrý deň,

prevenciou ragád je správne prikladanie bábätka na plne otvorenú pusinku. Klobúčik rozhodne nie je prevenciou. Práve naopak. Učí bábätko pri prikladaní pusinku toľko neotvárať. Prisávanie na klobúčik je pre tvorbu ragád rizikové.

Klobúčik nie je ochranou bradavky, ale tvorí bariéru medzi kožou a ústami bábätka a dojčenie s klobúčikom býva problematickejšie. Laktácia nedokáže pružne reagovať na potreby bábätka a často dochádza k predčasnému odstaveniu. Možno ho odporučiť iba v prípade, že sa bábätko nedokáže prisávať priamo na bradavku (a aj tak len dočasne, každé bábätko to nakoniec zvládne).

Odporúčam prikladať bez klobúčika, počkať na maximálne otvorené ústa bábätka, preventívne mazať (Purelan, Bepanthen, Lanolín a pod).

Pokiaľ bradavky pália, rezajú, štípu, tak môže ísť aj o kvasinkovú infekciu (skoro po pôrode však prsia a bradavky bolia spravidla tak ako tak a ťažko sa kvasinka odhaľuje). Pri kvasinkovej infekcii pomáha Canseten, prípadne Citrovital a pod. Prsia je potrebné mať v suchu a vetrať - často striedať vložky do podprsenky.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová