Ako sa pripraviť na tandemové dojčenie?

Zodpovedané
31. mar 2023

Dobrý deň,

môj 15-mesačný syn je stále dojčený na požiadanie. Zaspáva dojčením a v noci sa dojčí. Problém nastáva v tom, že som aktuálne v 10. týždni tehotenstva. Do budúcna musíme dojčenie obmedziť a prejsť aj na iné spánkové asociácie, aby si zvykol a zvládol to, kým ja budem v pôrodnici. Mám z toho veľké obavy.

Potom by som rada dojčila tandemovo.

Aký postup odporúčate a kedy je ideálne začať so zmenou?

Ďakujem

Dobrý deň,

dobré je postupne na dojčenie nastaviť pravidlá, ktoré si musíte navzájom odsúhlasiť. Napr. dojčíme len doma, dojčíme len po vzájomnom odsúhlasení. Väčšina detí má na dojčenie svoje slovíčko odlišné od slov pre bežné jedlo. Akonáhle začne syn akceptovať pravidlá cez deň, zaveďte ich aj pre noc. Teda - dojčíme až ráno.

Je to ťažké a záleží na zrelosti dieťaťa a jeho schopnosti pravidlo vziať za svoje aj vo chvíli, keď je dojčenie tááák krásne.

Rozhodne ich začnite zavádzať skôr ako po narodení bábätka, ktoré môže pre dieťa znamenať veľký stres. Pokiaľ mu ešte v danej dobe odoberiete bazálnu istotu – dojčenie, bude stres ešte väčší.

Je však možné, že všetko prebehne oveľa ľahšie. Často sa mamičky boja viac ako deti.

Tandemovo potom dojčite úplne prirodzene. Zloženie materského mlieka sa vždy prispôsobí mladšiemu a dojčenie môže byť veľkým spojivom medzi súrodencami.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová