Ako sa mení laktácia vekom dieťaťa?

Zodpovedané
25. nov 2021

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/laktacn...

Mám 7 týždňového chlapčeka a laktáciu mám v začiatkoch.

Ak by mi synček začal spávať 7 hodín, mám ho budiť?

Nechcem prísť o mlieko.

Ako sa mení prístup k laktácii vekom dieťaťa?

Viete mi k tomu odporučiť nejaký článok?

Budem musieť sledovať rozostupy medzi dojčeniami?

Bude stále nutné používať oba prsníky na jedno dojčenie?

Od akých iných základných pravidiel možno upustiť a asi v akom veku dieťaťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

odpovede som vpísala nižšie:

  • Ak by mi syn začal spať 7 hodín, mám ho budiť?

Nemusíte. Je však možné, že sa náhle začne budiť častejšie. Potom je opäť vhodné dojčiť tak často, ako chce. Teda napríklad aj po hodine či po dvoch.

  • Ako sa mení prístup k laktácii vekom dieťaťa?

Odporúčanie je dojčiť stále na požiadanie, tak často a tak dlho, ako chce bábätko. Po prvom roku môžete skúsiť dať dojčenie určité pravidlá. Napr. dojčíme až sa na tom dohodneme, až ti to odsúhlasím, dojčíme len doma, nedojčíme vonku a pod. Laktácia sa vždy prispôsobí.

  • Vedeli by ste mi na to odporučiť nejaký článok?

V tejto porade odkazujem na web https://www.mamila.sk/sk/uvod/, kde je téma dojčenia veľmi dobre spracovaná.

  • Budem musieť sledovať rozostupy medzi dojčeniami?

Nie - pozrite vyššie.

  • Bude stále nutné používať obe prsia na jedno dojčenie?

Ja to zo svojej praxe odporúčam. Poznám však ženy, ktoré dojčia spokojne vždy len z jedného prsníka. Preto na tom netrvám, výnimky sú vždy možné.

  • Od akých iných základných pravidiel je možné upustiť a asi v akom veku dieťaťa?

Nie som si istá, či rozumiem. Odkážem na odpoveď vyššie - dojčenie po prvom roku.

Gratulujem na dojčenie a prajem krásny deň.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová