Ako sa čo najlepšie pripravím na dojčenie?

Zodpovedané
4. jan 2024

Dobrý deň,

som už na konci druhého tehotenstva a v prvom som mala problém s dojčením. Tentokrát by som sa chcela na to lepšie pripraviť a rozbehnúť mlieko rýchlejšie.

Je v poriadku brať Senovku + Benedikt ešte pred pôrodom, alebo stačí hneď po pôrode?

Ďakujem

Dobrý deň,

už viete, čo dojčenie obnáša. Viete, že to nie je niekedy také jednoduché a Je veľmi dobré, že sa chcete pripraviť.

Najdôležitejšie pre spokojné dojčenie je rozjazd, teda niekoľko prvých hodín a dní po pôrode. Najdôležitejšie je čo najskoršie priloženie (ideálne ihneď po pôrode). Je fajn tzv. samoprisatie po pôrode, kedy Vám ešte neumyté, nezmerané bábätko dajú na bruško a vy len necháte sa samotné prisať k prsníku. Môže to trvať aj dlhšie, napríklad aj hodinu. Nie v každej pôrodnici to umožňujú, ale je to krásny zážitok a skoro záruka spokojného dojčenia.

Ak by sa nepodarilo, potom je dôležité ihneď v prvých dňoch po pôrode byť s bábätkom čo najviac v kontakte, spávať s bábätkom, dojčiť tzv. na požiadanie. Pri dojčení často striedať prsia, pokojne aj niekoľkokrát za jedno dojčenie. A to vždy, keď bábo začne zaspávať (zvlášť v prípade novorodeneckej žltačky). Nedojčiť v zavinovačke. V prípade nutnosti podať dokrm, tak nie fľaštičkou, ale striekačkou či inak alternatívne.

Hneď ako budete doma, tak odporúčam urobiť si "pelech" a s bábätkom tam stráviť pár dní, dojčiť na požiadanie, byť čo najviac v kontakte. Tak Vaše telo pochopí, že treba vyrábať MM pre nového človiečika.

Senovka, Benedikt - sú to doplnky stravy, asi nič nepokazia. Rozhodne Vám spokojné dojčenie nezaistia. Môžu podporiť. Osobne nie som veľký zástanca týchto doplnkov. Zdravá a dobre živená žena dokáže dojčiť svoje dieťa aj bez nich.

Veľmi držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová