Ako riešiť štrajk trojmesačného bábätka pri dojčení?

Zodpovedané
28. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho trojmesačného bábätka. Doteraz sme s dojčením nemali problém. Bábo papalo pekne z jedného a aj z druhého prsníka.

Ale už asi tri dni nejako štrajkuje. Keď si dcérku priložím, začne mat záchvat plaču. Myká s hlavičkou do strán a vyslovene sa odťahuje. A mne potom mliečko tečie a ona ho nechce. Tak si mliečko odsávam a dávam do chladničky.

Posledné tri dni som jej prvýkrát začala dávať Bebu HA1, lebo sme obaja s manželom alergici a striedam to s mojím odsatým. Inak vôbec nechce papať.

Prečo nechce zrazu prsník?

Ako dlho môže byť mliečko v chladničke?

Mám ho dať podľa Vás zamraziť?

V čom je najlepšie zamraziť mlieko a aký je potom postup, keď ho vyberiem?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

bojkot je veľmi náročné obdobie. Ide o Vami popisovaný jav, kedy bábätko bez zjavného dôvodu odmieta dojčenie. Jednoducho - niečo mu vadí a my nevieme určiť čo.

Pomáha intenzívny kontakt, spoločné spanie, dojčenie v noci (bábätka si v noci často dajú povedať a sú inštiktívnejšie), ďalej napr. spoločné kúpanie, maznanie, túlenie.

Skrátka zintenzívnenie vzájomného kontaktu.

Niekedy býva problémom ABKM - skúsila ste bezmliečnu diétu?

Dajte pozor na spôsob dokrmovanie - nedávajte fľaštičku. Zvýšite tým riziko odstavenia. Skúste cievkou po prste alebo, ak sa podarí prisať priamo na prsníku.

Odsaté mlieko uchovávajte cca 3 dni v chladničke, 3 mesiace v mrazáku. Ideálne v na to určených nádobkách či vreckách (Medela Avent aj iné značky). Mlieko potom nechajte rozmraziť v chladničke či na izbovej teplote a ohrejte vo vodnom kúpeli.

Nečudujte sa, ak bude rozmrazené mlieko mierne páchnuť a budú v ňom zrazeniny. Je to normálne.

Moc držím palce, aby sa podarilo bojkot prekonať.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová