Ako postupovať, keď mám upchatý mliekovod?

Zodpovedané
6. aug 2022

Dobrý deň,

dojčím 5-týždňové dieťatko. Prvé dva týždne sme mali problém s prisatím, radila som sa aj s LP. Stále sa mi však dosť nalievajú prsia. Dieťatko zvykne mať vtedy problém prisať sa a už 3x sa mi pravdepodobne upchal mliekovod (deň teplota, slabé začervenanie, bolesť, potom niekoľko dní trvajúca hrča). Hrčku mám presne týždeň.

Za koľko dní tá hrčka zmizne?

Je potrebné ju po prikladaní skúšať aj odsať (ručne alebo odsávačkou)?

Hrozí nejaké riziko abscesu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

asi nejde o upchatý mliekovod, ale o retenciu (bolestivé zatvrdliny), z ktorých sa môže rozvinúť zápal prsníka.

Pri retencii prsník nahrejte (napr. v sprche). Môžete aj skúsiť rozmasírovať a potom odsajte do úľavy, alebo nadojčite. Pri dojčení - odsávaní na hrču môžete jemne tlačiť. Alebo je dobré dojčiť tak, aby v smere hrče bola bradička bábätka. Potom schlaďte (napr. mrazenou zeleninou v utierke či plienke).

Keby sa situácia nelepšila a hrča sa zväčšovala, kontaktujte gynekológa. Absces je skôr raritný, nebýva častým javom.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová