Ako postupovať, keď chcem odstaviť od dojčenia 12 mesačného syna?

Zodpovedané
24. sep 2019

Dobrý deň,

môj 12 mesačný syn je dojčený pred denným spaním, večer a päťkrát cez noc. Postupne sa mi však tvorí menej mlieka. Malý je tak trochu lenivý potiahnuť si mliečko a na prsníku sa hnevá, keď mu nejde mlieko hneď. Menej dojčím a o to menej mlieka sa mi tvorí. Chcela by som syna od dojčenia odstaviť.

Ako mám postupovať?

Je potrebné nahradiť dojčenie kravským mliekom?

Čo robiť v noci?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete, či syn dojčenie odmieta, alebo či ho požaduje.

Možno ide len o prechodnú fázu, kedy bábätko hľadá svoj nový rytmus a režim.

U ročných detí sa dojčenie často obmedzí iba napr. na ranné a večerné kojenie a poláskanie s mamou. Záleží na tom ako dieťa reaguje. Laktácia sa rytmu spravidla prispôsobí. Dlhodobo dojčiace mamičky dojčia napr. len 1x denne.

Ako postupovať? Skrátka už nedojčite. Skúste namiesto dojčenia ponúknuť inú aktivitu či vodu. V noci to však bohužiaľ veľmi často nezaberá a deti vyžadujú psychologické benefity - dojčenie ako upokojenie, pomaznanie, ovoňanie, oňuchánie mamičky a pritúlenie. Dodá im to sebavedomie a vedomie, že svet je dobrý a nie je sa čoho báť.

Čakajte teda veľké protesty, na ktoré nemám recept. Možno to však pôjde dobre. Nezostáva nič iné, len vyskúšať.

Nahradiť MM nemožno. Je to nenahraditeľný multivitamín v tomto veku zásadný pre tvorbu imunity.

Môžete začať s UM alebo ak dieťa znáša mliečne výrobky aj s kravským mliekom, či alternatívnymi rastlinnými mliekami.

Je však takmer zbytočné ponúkať miesto dojčenia napr fľaštičku. Dieťa nechce MM, chce dojčenie, chce mamu a istotu.

Môžete skúsiť dojčenie napr. len obmedziť. Možno dôjde k tzv. samoodstaveniu. Treba podotknúť, že v tomto veku je na to ešte veľmi skoro.

Držím palce, aby sa Vám podarilo nájsť tú pre Vás a Vášho syna najlepšiu cestu.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová