Ako postupne a citlivo odstaviť 14-mesačného chlapca?

Zodpovedané
21. aug 2024

Dobrý deň,

mám 14-mesačného chlapčeka, ktorý je od narodenia výlučne dojčený na požiadanie.

Rada by som začala postupne odstavovať od dojčenia, avšak:
1. Je to neskutočne citlivé, plaché, úzkostlivé dieťatko, silno naviazané na mňa - mamu.
2. Odmieta akékoľvek iné osoby okrem otca. I napriek pravidelným návštevám starých rodičov sa ho nemôžu ani dotknúť. Vziať na ruky nehrozí, hneď je srdcervúci plač.
3. Ťažko prijíma zmeny. Snaha spať u starých rodičov, samozrejme so mnou - po druhej noci nezaspával s kľudom, v noci sa budil a plakal, na tretí deň som musela zbaliť kufor a odísť domov.
4. Odmieta akékoľvek UM, cumlík, fľašku - všetko letí cez polku izby.
5. Zaspáva na prsníku pri dojčení a v noci sa dojčí v polospánku, spí so mnou.

Ako sa pripraviť na odstavenie takéhoto typu dieťaťa?

Ako na to, aby to bolo naozaj citlivé, postupne a k jeho povahe (temperamentu) odstavenie bez emočnej ujmy?

Je možné čiastočné odstavenie?

Teda deň odstaviť a noc ponechať. Postupne chcem odstaviť, pretože je to pre mňa už miestami bolestivé, najmä cez deň. V noci pije 2 - 3x, cez deň 3 - 4x + na uspatie. Príkrmy papá, nie veľké porcie, ale ochutná všetko. Váži cca 14,5 kg, je naozaj veľký a ťažký, pôrodnú hmotnosť mal 4070 g a 55 cm.

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa Vášho popisu Vás nečaká ľahké obdobie, pretože daný popis ukazuje na doposiaľ nezrelú nervovú sústavu, extrémnu citlivosť k zmenám aj veľkú neistotu v sociálnej oblasti – reakcia na cudzích (dokonca blízkych) ľudí.

Dojčenie je to, čo Vášmu synovi prináša istotu a bezpečie. Mama a jej náruč a prsník je to, čo pre neho znamená dobrý svet, ktorý pozná a cíti sa v ňom dobre.

Dôležitý je pre neho svet, v ktorom sa orientuje, ktoré má pravidlá a poriadok, na ktorý je spoľahnutie, ktorý sa nemení. Zmena = nebezpečenstvo.

Neviem, na akej úrovni so synom komunikujete, ako rozumie a akú dáva spätnú väzbu. Pokiaľ viete, že Vám rozumie a aj vy chápete, čo Vám syn oznamuje, môžete skúsiť dávať aj dojčeniu pravidlá. Cez deň skúsiť dojčenie odkladať – dojčíme až potom, čo si to navzájom odsúhlasíme. Tzn. dojčenie môžete odložiť - "o chvíľku" a po pár minútach, keď syn v pokoji počká, tak ho na dojčenie zavoláte. Nesmie to byť po 5 minútach jeho kriku a dobývania sa k prsníku. Môžete skúsiť byť konkrétna. Napr. dojčíme až po nejakej činnosti a pod. Ak už dojčíte len "na uspanie," bude to najťažšie. Znamená to, že syn nevie zaspať sám, nedokáže sa uvoľniť inak, než pri prsníku, pocit prsníka v ústach je pre neho to posledné, čo cíti ako zaspí. To je veľmi ťažké zmeniť, ale pre reguláciu dojčenia je to zásadné.

Čo sa týka spacích a zaspávacích návykov, odkážem Vás na www.prosimspinkej.cz. Každopádne platí, že s dieťatkom treba čo najviac komunikovať. Pokiaľ sa rozhodnete prsník nedať, tak naozaj nedať. Dieťa musí pochopiť, že platia dané pravidlá. Pokiaľ povolíte a pravidlo porušíte, dieťatko zneistíte.

Možno to pôjde ľahšie ako si myslíte. A ak nie, potom platí "až dozreje, odpadne samo".

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová