Ako opätovne naštartovať tvorbu mlieka a rozbehnúť dojčenie?

Zodpovedané
2. máj 2023

Dobrý deň,

moja 8-týždňová dcérka bola 4 alebo 5 týždňov plne dojčená. Po mojej chorobe a po užívaní Senovky a Benediktu som začala prikrmovať umelým mliekom. Posledných cca 10 dní papá iba umelé mlieko.

Dojčenie niekedy odmieta, je nervózna, plače, metie sa, odtláča sa. Predtým som mala naliate prsia, mlieko mi stále tieklo. Teraz už ani nič neodsajem.

Ako opätovne naštartovať tvorbu mlieka a rozbehnúť dojčenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

dojčenie je okrem iného otázkou ponuky a dopytu. Keď dojčíte, prípadne aspoň odsávate, mlieko sa tvorí. Ak nie, telo pozná, že nie je prečo vyrábať – nie je žiadny odber, mlieko prestáva tvoriť.

Znovu naštartovať laktáciu môžete opäť tým, že začnete prikladať a dojčiť. Dojčiť často, dojčiť vždy z oboch pŕs, dojčiť veľa v noci.

Je však možné, že bábätko si už zvyklo na dokrm, najmä ak bol podávaný fľaštičkou. Fľaštičkou bábätko saje úplne inak než z prsníka. Spravidla je to jednoduchšie, lebo mlieko z fľaštičky tečie viac a rýchlejšie. Bábätko teda preferuje to, čo je pre neho jednoduchšie.

Nič však nie je stratené. Ak chcete dojčiť, skúste to.

Veľmi by som odporučila nedávať dokrm fľaštičkou, ale cievkou priamo pri dojčení. Návod nájdete na www.mamila.sk.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová