Ako odučím dvojročného syna od dojčenia, aby nemal traumu?

Zodpovedané
16. feb 2021

Dobrý deň,

mám dvojročného syna, ktorého chcem odučiť od dojčenia.

Ako ho to odučím, aby nemal traumu?

Ďakujem

Dobrý deň,

odstavenie nie je nevyhnutne spojené so žiadnou traumou. Ide jednoducho o ukončenie dojčenia z iniciatívy matky či prirodzene tzv. samoodstavením zo strany dieťaťa.

Môžete si vybrať z možnosti okamžitého ukončenia dojčenia, kedy proste a jednoducho poviete, že mlieko už nie je. (Pozor, potom je treba naozaj vydržať, ak povolíte a na základe protestov dieťaťa nakoniec nadojčíte, je to veľký problém a strata dôvery).

U dvojročného dieťaťa odporúčam postupné nastavovanie pravidiel pre dojčenie, ktoré by malo byť odsúhlasené oboma stranami a ak rokovanie (napr. matka ) nechce, na dojčenie dôjsť nemusí.

Skúste dojčenie napr. odkladať, predlžovať dobu medzi dojčením, môžete tak nastaviť taký režim, aký Vám bude vyhovovať, alebo postupne dojčenie úplne obmedziť.

Ak stále dojčíte v noci, najprv odporúčam pravidlá nastaviť na deň a až potom, čo si dieťa na nový spôsob zvykne, tiež v noci.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová