Ako odučím 2,5 ročné dieťa od prsníka?

Zodpovedané
22. nov 2019

Dobrý večer,

môj syn má už 2,5 roka a chcela by som ho odučiť od prsníka. V noci sa mi ešte stále viackrát budí a pýta si prsník. Aj ráno, keď vstávame, alebo keď ideme spať. Keď je na neznámom mieste, tak robí to isté. To sa väčšinou snažím zahovoriť, že teraz nie.

Papá riadne, pije mi z pohára a iné mlieko nechce. Cumlík nemá od 7 mesiacov, pretože ho nechcel.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

najprv Vám chcem veľmi poďakovať a pogratulovať k tak dlhému dojčeniu. Je to skvelé. Váš syn sa chová úplne prirodzene. Dojčenie je pre neho známkou istoty, bezpečia. Keď som si neistý, chcem nadojčiť a uistiť, sa, že niektoré veci sú stále rovnaké, že mama je tu a má ma rada.

Odstavenie je tu často zmieňovaná téma. Sama som zástankyňa tzv. samoodstavenia, teda ponechania rozhodnutia na dieťati. Myslím, že k nemu smerujete - dokážete sa s dieťaťom dohovoriť, kedy sa dojčiť bude a kedy nie.

Chcete ho odstaviť teraz preto, lebo ste už unavená z nočného dojčenia? Alebo, že Vás obťažuje, keď syn vyžaduje dojčenia na verejnosti?

Tak zaveďte ďalšie pravidlá - dojčíme sa len doma. Vždy, keď bude chcieť, povedzte - teraz nie, až doma.

Najťažšia je redukcia nočného dojčenia, to sa spravidla nezaobíde bez protestov. Nočné dojčenie je o schopnosti zaspať sám, každé dieťa tejto schopnosti dosiahne v inom veku, skrátka až keď je zrelé. Skúste si o tom rozprávať - ​​čo sa deje v noci. Že môže prísť za vami, keď potrebuje pomaznať, že aj v noci je všetko ok. Bavte sa spolu, čo by mu pomohlo zaspať bez prsia. Uvidíte, často sa dozviete zaujímavé informácie.

Držím palce, aby ste našla ten spôsob ukončenia dojčenia, ktorý bude čo najpríjemnejší pre Vás oboch.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová