Ako napraviť a zachrániť kojenie?

Zodpovedané
22. mar 2019

Dobrý deň,

moja dcérka sa narodila s váhou 3050 g. Teraz má 3 mesiace, 4300 g a bojujeme o záchranu dojčenia.

Po narodení mi ju doniesli priložiť až 7 hodín po pôrode. Prvý mesiac sme zvládli, ale druhý a tretí je plný plaču. Dcérka odmieta prsník. Zo stravy som vylúčila mliečne výrobky, kvások, strukoviny, hluboviny, bublinkové nápoje. Skúsila som Espumisan, Baby Calm, masáže, cvičenie.

Horko ťažko udržiavam tvorbu mlieka Senovkou, Benediktom, Moringou, homeopatikami, pijem čaj pre dojčiace matky.

V noci sa prisaje pekne, ale rýchlo zaspí. Nepomáha ani budenie.

Cez deň sa raz prisaje, trošku potiahne a potom len plače, trhá sa a neťahá. Skúsila som odstriekať mlieko a dať cez cievku. Nevypila nič. Spíme spolu, nosím ju v nosiči. Laktačnú poradkyňu v blízkosti nemám.

Ako ešte napraviť a zachrániť kojenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

je úžasné, že sa stále snažíte dojčiť a nevzdávate to. Z Vášho dotazu mi nie je jasné, či sa dcérka dojčí, alebo dostáva príkrm a ako - fľaštičkou?

Pre udržanie dojčenia dokrmujte iba cievkou pri dojčení - aj v noci. Bábätko tak získa pocit, že dojčenie je fajn, mlieko tečie, bude sať dlhšie a laktáciu viac stimuluje.

Veľmi odporúčam skúšať saciu polohu koža na kožu a tiež spoločné spanie, aby sa bábätko dojčilo v noci priebežne.

Vynechtejte cumlík. Ak by to bolo možné, znásobte vzájomný kontakt, napr. nosenie v šatke na tele. Pre dojčenie je najdôležitejšií práve kontakt. Vaše telo musí bábätko cítiť, mať ho nablízku, aby pre neho mohlo vyrobiť dostatok mlieka.

Bylinky či homeopatiká nič nepokazia, ale nespôsobia zázrak. Ten je schovaný vo Vašej hlave a v hlave bábätka.

Až sa vzájomne stretnete, dojčenie pôjde. Škoda, že v okolí nie je žiadna dobrá LP.

Verím, že by Vám veľmi pomohla.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová