Ako liečiť ragády na bradavkách?

Zodpovedané
28. jan 2020

Dobrý deň,

na bradavkách mám ragády. Jedna je dosť hlboká. Snažím sa veľa vetrať medzi kojeniami. Aj sa to uzavrie, ale pri ďalšom kojení sa to obnoví. Bolí to, páli.

Bojím sa toho, že dieťa ťahá spolu s mliekom aj krv. Občas vygrcne, občas je v stolici. Prisávanie ma bolí. Mám ploché bradaky a pichám si Fraxiparine.

Môže to spolu súvisieť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ragády súvisia s chybným prisatím bábätka, kedy nemá dostatočne otvorené ústa a ďasnami bolestivo stlačí bradavku tak, že môže takto popraskať až krvácať.

Krv, ktorú bábätko možno vypije nie je škodlivá, nemusíte sa báť. Dôležité je však odstrániť príčinu vzniku ragád. Teda priložiť bábätko, doširoka otvorené ústa. Môžete tiež skúsiť samoprisatie, kedy si bábätko položíte na hruď a necháte ho nájsť bradavku a prisať sa samo.

Bradavky ošetrujte kokosovým olejom, prípadne PureLan a ďalšími hojivými prípravkami. Môžete skúsiť tiež hydrogélové vankúšiky, ktoré chladia a hoja.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová