Ako kojiť efektívnejšie, aby nebolo treba prikrmovať umelým mliekom?

Zodpovedané
11. júl 2019

Dobrý deň,

mám dvojtýždňové bábätko, ktoré sa snažím po sekcii kojiť. Mlieko mi v nemocnici nabehlo až na 4. deň. Dovtedy bol iba prikladaný a bol dokrmovaný umelým mliekom. Teraz doma mlieko mám, podľa mňa dosť. Avšak dieťaťu zjavne nestačí.

Dojčíme sa každé 2-3 hodiny, od 40 do 60 minút. Je to zdĺhavé pitie, ale saje a pije.

Po tomto čase však po 10 minútach aj tak začne plakať a dožaduje sa ešte umelého mlieka. Niekedy vypije 30, niekedy až 60 ml.

Dojčím s klobúčikom, nakoľko sa nevedel prisať na normálnu bradavku. Chcela by som dojčiť kratšie, nie vyše hodiny vkuse a každé 2 hodiny.

Ako kojiť efektívnejšie, aby nebolo treba prikrmovať umelým mliekom?

Ďakujem

Dobrý deň,

nástup laktácie na 4. deň je úplne normálne. Nástup nie je nijako oneskorený. Sekcia ako taká tiež neznamená pre dojčenie zásadné riziko.

Skúste dojčiť v sacej polohe - https://www.mamila.sk.

Pri dojčení často je nutné striedať prsia. Vždy, keď bábätko začne dojčenie klamať, vystriedajte. Postupne odporúčam zbaviť sa klobúčikov. Dojčenie s nimi je pre bábätko náročnejšie a pre laktáciu problematickejšie.

Každé bábätko to raz zvládne, len mu dajte čas a dostatok príležitostí. Skúste v sacej polohe tzv. samoprisatie a vždy najprv prikladajte bez klobúčika.

Nedokrmujte fľaštičkou, iba cievkou či striekačkou.

A nebojte sa. Bábätko je ešte malé a šanca na plné dojčenie je veľká.

Keby sa nedarilo, nebojte sa nájsť v okolí dobrú LP, ktorá môže veľmi pomôcť.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová