Ako kojiť dvojmesačného chlapca, ktorý chce byť na prsníku stále a len cucká a drieme?

Zodpovedané
23. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho dvojmesačného synčeka, ktorý sa narodil menší. V nemocnici mi doporučili aj prikrmovať. Doporučila mi to aj pediatrička, pretože syn nepriberal, až pokým sa mi spustilo mliečko.

Od narodenia trochu pár minút cucká, medzitým zaspáva a budím ho. Niekedy sa budí, niekedy nie. Trošku si odpije, drieme, odpije, drieme. Stále by bol na prsníku. Keď ho dám preč z prsníka, tak plače. Skoro vôbec nespí. Spí až vtedy, keď je veľmi unavený.

Umelé mlieko mu dávam iba na noc, asi tak 1-2x.

Odkedy sme prišli domov z nemocnice, tak je na prsníku od rána do večera. Medzitým má driemkanie na pár minút. Keď bol ešte menší, tak spal viac. Teraz, keď je väčší, tak už nespí doobeda a poobede skoro vôbec. Občas 30 minút.

Už som chcela prestať s prikrmovaním na noc. Ale teraz mi prestáva ísť mliečko cez deň. Sú chvíle, že mi nejde. Skúšam s rukou stláčať prsník. Niekedy ide a niekedy nie. Na synovi je vidno, že keď pije, tak mu mliečko nejde. Je nervózny, rozhadzuje rukami a plače. Takže niekedy ho musím prikrmovať aj cez deň a vtedy sa ukľudní.

Prisať sa vie dobre. Beriem homeopatiká, Senovku a dosť pijem.

Je niečo, čo by ste mi mohli poradiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

neviem, či syn váhovo prospieva, alebo neprospieva.

Ak nie, môže byť problém s laktáciou. Skúste dojčiť koža na kožu v sacej polohe (https://www.mamila.sk).

Ak bábätko neprospieva a máte doporučený dokrm, potom len cievkou priamo pri prsníku. Bábätko bude lepšie sať, nebude toľko pri dojčení zaspávať a laktácia bude vďaka dlhšiemu saniu stimulovaná.

Postupne uberajte množstvo dokrmového mlieka.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová