Ako často by sa malo dojčiť 15-mesačné dieťa?

Zodpovedané
Dnes o 10:44

Dobrý deň,

syn má 15 mesiacov a od narodenia ho stále dojčím na požiadanie + zaspáva na prsníku.

Dojčenie + strava vyzerá nasledovne:
5:30 dojčenie
6:30 raňajky - väčšinou jogurt alebo chlieb s maslom, šunkou a zeleninou
8:00 už vyžaduje dojčenie + 9.00 dojčenie na spánok (keď sa preberie, tak si vždy aj po zobudení niečo mlieka potiahne)
11:30 obed - mäsovo-zeleninový príkrm
13:00 už vyžaduje dojčenie + 14:00 dojčenie na spánok (keď sa preberie, tak si vždy aj po zobudení niečo mlieka potiahne)
16:30 ovocie
+/- 18.30 večera - kaša, alebo chlebík alebo je večeru ako my
19:00 už vyžaduje dojčenie + 20.00 dojčenie na spánok + noc

Keď sa pokúšam nahradiť dojčenie pred spánkom (8:00,13:00) nejakým malým jedlom, tak odmieta. Aj sa mu grgne a proste si neprosí si. Vyslovene si žiada materské mlieko. Vodičky pije denne dostatok.

Viem, že dojčenie je aj o ukľudnení, ale je táto frekvencia na 15-mesačného dieťať normálna?

Osobne mi to nevadí, len často sa stretávam s názorom pediater + detský neurológ, že je to veľa. Vraj mu nič nechýba, že toľko nepotrebuje, že to mám ukončiť. Vraj kvôli MM viac nepapá tuhú stravu. On však pekne papá stravu 4x denne - má 90 cm a 15 kg.

Mala by som pouvažovať o regulácii dojčenia?

Stále si hovorím, keď dojčím na požiadanie, tak mu proste dám vtedy, keď si pýta, aj keď je to niekedy bezprostredne po jedle.

Ďakujem

Rada by som počula Váš názor,

Dobrý deň,

priznám sa, že neviem, v čom je problém. Dieťa je spokojné, zdravé, krásne prospieva, jej pestrú stravu, pije vodu, dojčí sa. Mamička je spokojná, nič jej nevadí. Kde je teda problém? Pediater, neurológ - neviem, z akého dôvodu hodnotí dojčenie. Je to relevantné pre stanovenie nejakej diagnózy? Rieši sa nejaký problém, kde je dôležité, koľko a ako často dieťa vypije? Koniec koncov – ako zistí, koľko MM naozaj dieťa vypije?

Nie každé dojčenie je o jedle a čím je dieťa staršie, tým viac je dojčenie o uspokojení iných potrieb. Dojčenie je vzťah, je to súznenie, je to istota, bezpečie a láska. A to všetko je ukážka dvojica mamička - dieťa úplne jedinečné. Čo jednému stačí, pre iného je málo a naopak. Za mňa je všetko v poriadku.

U starších detí cca rok, rok a pol odporúčam postupne, skôr v rámci komunikácie a výchovy skúsiť dojčeniu dávať určité pravidlá, učiť dieťa rešpektovať, že aj vy v danej chvíli nemusíte mať chuť (čas) dojčiť a učiť ho rešpektovať túto situáciu. Môžete skúsiť oddialiť dojčenie o chvíľku, môžete skúsiť nastaviť pravidlo "dojčíme len doma." Pravidiel môže byť viac. Je to však len tip. Pokiaľ nechcete, nemusíte.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová